Jak leczyć łuszczycę domowymi sposobami?

Choroby    
ocena

Łuszczyca to niezakaźna choroba skóry, na którą jeszcze nie opracowano lekarstwa. Występuje u około 2% społeczeństwa. Objawia się czerwonymi, grudkowatymi wykwitami skórnymi, które pokryte są białawą łuską. Wykwitom towarzyszy swędzenie, więc często są rozdrapywane, co prowadzi do powstawania ranek, a następnie pojawiania się kolejnych grudek.

Jak leczyć łuszczycę domowymi sposobami?

www.freeimages.com

Na łuszczycę może zachorować każdy, niezależnie od wieku czy płci. Co ją wywołuje? Istnieje wiele teorii, ale żadna z nich nie została potwierdzona jednoznacznie badaniami. U większości osób pierwsze wykwity pojawiają się między 10 a 40 rokiem życia. Często choroba ta ujawnia się przy okazji infekcji bakteryjnych bądź wirusowych, np. grypy, ospy, gronkowca. Powszechne jest również przekonanie, że skłonności do łuszczycy są przekazywane z rodziców na dziecko, dlatego można mówić o czynnikach genetycznych.

Jak sobie radzić z łuszczycą? Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednie maści, leki doustne bądź zleci naświetlania (fototerapię). Należy również zadbać o swój styl życia, dietę oraz stosować zabiegi pielęgnacyjne skóry. W ten sposób możemy złagodzić objawy łuszczycy, tj. zapobiec świądowi, powstawaniu nowych wykwitów oraz zmniejszyć te, które już pojawiły się na skórze.

Dieta dla osób chorych na łuszczycę powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczone omega-3 oraz w witaminę D. Należy zatem sięgać po ryby (np. łososia, śledzia, tuńczyka, sardynki), owoce morza oraz oleje. Zalecane jest również spożywanie owoców cytrusowych, ciemnych winogron, pietruszki, marchwi oaz czosnku. Warto zażywać tran oraz pić olej z wiesiołka dwuletniego. Polecane są również napary z ziół, m.in. z krwawnika, kwiatu lipy, łopianu, dziewanny oraz pokrzywy. Picie naparów należy jednak skonsultować z lekarzem.

Czego unikać przy łuszczycy? Przede wszystkim wędlin, podrobów i wieprzowiny. Należy również odstawić kawę, kakao, czekoladę, jabłka (surowe), miód oraz nie dodawać do potraw ostrych przypraw. Zakazany jest alkohol oraz papierosy. Rozwojowi i nasileniu objawów łuszczycy sprzyja także przewlekły stres i negatywne emocje.

Osoba chora na łuszczycę musi dbać o pielęgnację swojej skóry i jak najczęściej nawilżać ją balsamami, masłami do ciała czy olejkami. Skóry nie należy przesuszać, dlatego zalecane są prysznice zamiast długich kąpieli. Jeśli jednak zdecydujemy się na ciepłą kąpiel, warto dodać do niej błota lub soli z Morza Martwego lub owsianki. Odradzane jest używanie gąbek.

Do pielęgnacji skóry osoby z łuszczycą powinny stosować wyłącznie delikatne, naturalne preparaty, tj. takie, które nie są sztucznie barwione bądź aromatyzowane. Punktowo na wykwity można używać soku z liści aloesu, robić okłady z liści kapusty (należy je wcześniej podgrzać) bądź okłady z octu winnego. Objawy łuszczycy załagodzi również kontakt skóry ze słońcem, ale należy opalać się z umiarem.

Znacie jakieś inne sposoby na walkę z łuszczycą?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =