Jak leczyć niepłodność?

Choroby    
ocena

Leczenie niepłodności to zwykle długi i skomplikowany proces. Najważniejsze jest kompleksowe podejście do tej kwestii i uznanie, że nie chodzi jedynie o problem osoby dotkniętej niepłodnością, ale o wspólną sprawę. Jeśli zatem podejrzewasz, że w Twoim związku mogą pojawić się problemy z płodnością, zanim udasz się do lekarza, dowiedz się jak wygląda kuracja lecznicza.

Jak leczyć niepłodność?

photoxpress.com

Okazuje się, że istnieją przypadki, kiedy z medycznego punktu widzenie partnerzy są całkowicie zdrowi, a jednak nie udaje im się począć dziecka. Znane są również sytuacje, w których określona kobieta nie może zajść w ciążę z danym mężczyzną, natomiast z innym dochodzi do poczęcia. Pomimo olbrzymiego postępu medycznego pod pewnymi względami płodność nadal pozostaje tajemnicą. Zawsze jednak metoda leczenia niepłodności jest uzależniona od potencjalnych przyczyn wywołujących zaburzenia.

Jeśli powód niepłodności wiąże się z nieprawidłową gospodarką hormonalną, problem ten rozwiązuje się przy pomocy leków regulujących wydzielanie hormonów. Czasami z kolei zdarza się, że w wyniku przebytego zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy brzusznej lub w konsekwencji endometriozy u kobiety dochodzi do zrostów w obszarze narządów rodnych, wtedy wykonuje się zabiegi udrożnienia światła jajowodów. Jest to dość bolesna procedura, dlatego zwykle podaje się pacjentce znieczulenie.

Z kolei w przypadku późno wykrytego zespołu policystycznych jajników, kiedy sytuacja jest na tyle zaawansowana, że nie można za pomocą leków hormonalnych spowodować, aby komórka jajowa wydostała się z jajnika do jajowodu, przeprowadza się laparoskopowy zabieg usuwania z obszaru jajników pęcherzyków i cyst. Przyczyną niepłodności mogą być także torbiele i mięśniaki, których pozbycie się zwykle przywraca możliwość zajścia w ciążę.

Jeżeli zaś chodzi o leczenie męskiej niepłodności, w przypadku niedoboru we krwi testosteronu stosuje się podawanie środków hormonalnych. Z kolei jeśli mężczyzna przechodził jakiś zabieg w obrębie narządów płciowych, w wyniku którego doszło do uszkodzenia nasieniowodów, podejmuje się próbę ich chirurgicznego udrożnienia. Natomiast w przypadku, gdy problem leży w jakości spermy, leczenie zwykle polega na inseminacji, czyli oddzieleniu prawidłowych i ruchliwych plemników od reszty, a następnie umieszczeniu ich w okolicach kobiecej szyjki macicy.

Najnowszym osiągnięciem medycyny w leczeniu niepłodności par jest również zapłodnienie in vitro, o którym ostatnio jest bardzo głośno w mediach. W tym przypadku do połączenia komórki jajowej i plemnika dochodzi poza organizmem kobiety, zaś powstały zarodek wszczepia się do jamy macicy.

Decyzję o sposobie leczenia niepłodności podejmuje więc lekarz na podstawie jej przyczyny i oczywiście w konsultacji z parą pragnącą mieć dziecko.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego i płodności? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =