Jak leczyć zatoki domowymi sposobami?

Choroby    
ocena

Katar, ból u nasady nosa, ból czoła i skroni – to objawy zapalenia zatok. Zwykle pojawia się ono po niedoleczonym przeziębieniu. Jak sobie z nim radzić? Co może przynieść ulgę?

Jak leczyć zatoki domowymi sposobami?

fotolia.com

1) Kompresy

W przypadku zapalenia zatok zalecane są kompresy z soli jodowo-bromowej. Jest ona dostępna w każdej aptece. Aby przygotować kompres, należy kilka garści soli podgrzać na patelni (bądź w piekarniku), a następnie nasypać do płóciennego woreczka i przykładać do czoła. Okłady można powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Na tej samej zasadzie można przygotować kompres z gorczycy.

2) Inhalacje

W przypadku zapalenia zatok polecane są tzw. parówki na bazie roztworu z soli (ok. 7 łyżek na litr wody), a także z dodatkiem ziół, np. rumianku, kwiatu krwawnika, tymianku, mięty, szałwii. W przygotowywaniu parówki można także posłużyć się olejkami eterycznymi, m.in. eukaliptusowym, sosnowym czy kamforowym (kilka kropli na litr).

Inhalacje najlepiej stosować trzy razy dziennie po 10 minut. Rozrzedzają one zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i redukują tym samym ból. Osobom z zapaleniem zatok zaleca się również ciepłe kąpiele oraz pobyt w saunie.

3) Nawilżenie

W przypadku zapalenia zatok bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa, dlatego należy spożywać dużo płynów (wody, naparów z kwiatu lipy) oraz utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu – w sezonie grzewczym warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza bądź porozwieszać mokre pranie na grzejnikach. Zaleca się także unikania dymu papierosowego.

Jeśli pomimo stosowania powyższych domowych sposobów po tygodniu ból zatok nie mija, to należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie środki farmaceutyczne.

A Wy macie własne domowe sposoby na walkę z zapaleniem zatok? Próbowaliście którejś z powyższych metod?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =