Jak leczyć zgrzytanie zębami?

Choroby    
ocena

Bruksizm, czyli nawykowe, niekontrolowane zgrzytanie zębami długo kojarzono jedynie z okresem dzieciństwa. Na to zaburzenie, zaliczane do parafunkcji związanych z narządem żucia, ostatnimi czasy coraz częściej skarżą się menadżerowie wysokiego szczebla i osoby żyjące w stresie. Bruksizm trzeba leczyć - inaczej można stracić zęby.

Jak leczyć zgrzytanie zębami?

http://pixabay.com

Wśród najczęstszych przyczyn występowania bruksizmu wymienia się:
- stres i zabieganie
- pasożyty - zgrzytanie zębami obserwuje się głównie u śpiących dzieci zarażonych owsikami
- wady zgryzu
- silne emocje.

Bruksizm może powodować:
- uszkodzenia szkliwa i całej konstrukcji zęba
- uszkodzenia tkanek przyzębia
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych
- bóle głowy
- łzawienie
- kłopoty ze słuchem oraz trzaski i szumy uszne
- bóle karku i pleców będące skutkiem przeciążeń pojawiających się w układzie kostno-stawowym twarzoczaszki.


bruksizm zgrzytanie zębami sxc.hu

Leczenie bruksizmu wymaga współpracy kilku specjalistów. Oprócz typowego leczenia stomatologicznego konieczne jest również zastosowanie technik relaksacyjnych i likwidujących naprężenia powstające w aparacie żującym podczas zgrzytania zębami.

Stomatolog zanim zajmie się naprawą uszkodzeń uzębienia, zaleca zakładanie na noc na zęby specjalnych szyn relaksacyjnych. Powodują one zmniejszeLeczenie stomatologiczne, ortodontyczne, periodontologiczne.nie sił wywieranych na zęby podczas odruchowego zaciskania i zgrzytania, zapobiegają uszkodzeniom zębów. Ponadto dentysta odbudowuje zniszczone powierzchnie zębów, likwiduje pęknięcia szkliwa i uszkodzenia protez. Zadaniem ortodonty jest likwidacja wad zgryzu - nieprawidłowo ułożone zęby w łuku sprzyjają powstawaniu uszkodzeń uzębienia podczas odruchowego zgrzytania zębami. Konsultacja u periodontologa będzie konieczna, jeżeli występują poważne uszkodzenia dziąseł i przyzębia.

Terapia manualna - to jeszcze mało popularny sposób leczenia tego zaburzenia. Polega on na wykonywaniu odpowiednich masaży, które likwidują napięcia i nieprawidłowości w działaniu stawów i mięśni. Leczenie to prowadzą doświadczeni fizjoterapeuci.

Leczenie psychologiczne - jest często polecane osobom zgrzytającym zębami. Celem spotkań z psychoterapeutą jest zmniejszenie stresu, wyzwolenie się z nadmiaru emocji, nauka technik relaksowania się. W szczególnie trudnych przypadkach konieczna jest konsultacja z psychiatrą, który oprócz psychoterapii może wdrożyć leczenie farmakologiczne.
Likwidacja pasożytów - jeżeli dziecko zgrzyta zębami i wierci się w nocy, konieczna jest konsultacja z pediatrą. Kiedy okaże się, że przyczyną nocnych zgrzytów są robaki, lekarz wdroży preparaty likwidujące te pasożyty. Dziecko odzyskawszy spokój, przestaje też zgrzytać zębami.

Czy zetknęliście się kiedyś z osobą cierpiąca na bruksizm? Jak próbowała się go pozbyć?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =