Jak można zarazić się wirusem HIV?

Choroby    
ocena

Wirus HIV stanowi jedną z najgroźniejszych chorób naszych czasów. Do dziś nie ma lekarstwa, które byłoby w stanie zupełnie wyleczyć pacjenta zarażonego wirusem HIV. Badania nad lekami jednak cały czas trwają i co jakiś czas na rynku pojawia się nowy preparat, który pomaga lekarzom coraz skuteczniej kontrolować wirus w organizmie chorego i zapobiegać jego rozwojowi w AIDS.

Jak można zarazić się wirusem HIV?

sxc.hu

Nosiciel wirusa HIV niekoniecznie musi zachorować na AIDS. Pozostając pod stałą opieką lekarską, dzięki zażywaniu odpowiednich leków, wirus jest kontrolowany i tym samym system odpornościowy chorego nie ulega wyniszczeniu, jak dzieje się to w przypadku, kiedy nosiciel zaczyna chorować na AIDS. Mimo że dziś lekarze skuteczniej radzą sobie z chorobą, nosiciel wirusa HIV może jednak, choć zdarza się to rzadziej, na skutek różnych czynników, zachorować na AIDS. 

Radzenie sobie z wirusem HIV, leczenie i przeciwdziałanie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na jakim etapie wirus został wykryty w organizmie. Jeśli miało to miejsce w stadium początkowym, szanse na kontrolowanie wirusa za pomocą odpowiednich leków antyretrowirusowych są duże. Jeśli jednak wirus zdążył już poczynić spustoszenia w organizmie, wówczas zadanie stojące przed lekarzami jest o wiele trudniejsze.

HIV jest chorobą, której łatwo uniknąć, wystrzegając się sytuacji mogącej prowadzić do pojawienia się wirusa w organizmie. Świadomość tego, jakie są drogi zakażenia wirusem HIV jest bardzo ważna.

Przede wszystkim wirusem możemy się zarazić poprzez drogę płciową. Stosunek seksualny z nosicielem stanowi jedną z najłatwiejszych dróg zakażenia się. Wirus HIV często występuje wśród osób, które często zmieniają partnerów, sypiają z przygodnie poznanymi osobami oraz nie używają zabezpieczeń.

Innym sposobem zarażenia się wirusem HIV jest zakażenie poprzez krew. Osoby używające niesterylnych narzędzi, na przykład w gabinecie tatuażu, igieł i innych, są narażeni na zakażenie się wirusem HIV. W Polsce do największej ilości zakażeń doszło podczas transfuzji krwi. Do zakażenia może też dojść podczas kontaktu z krwią nosiciela. HIV występuje też często wśród osób uzależnionych od narkotyków, które zaraziły się wirusem używając niesterylnych igieł.

W momencie, kiedy mamy podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia lub znaleźliśmy się w sytuacji, która mogła temu sprzyjać, należy udać się do lekarza w celu wykonania niezbędnych testów. Wykrycie wirusa w stadium początkowym jest bowiem kluczowe i pozwala zwiększyć szanse na efektywne leczenie.

Należy zdać sobie sprawę z zagrożeń, aby uniknąć ewentualnego zakażenia wirusem HIV. Jego obecność w organizmie zmienia życie na zawsze. Jeśli nawet można wirus kontrolować i normalnie funkcjonować, zarażeni wirusem HIV przez całe życie narażeni są na ryzyko zachorowania na AIDS oraz pozostają pod kontrolą lekarską.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =