Jak oklepywać dziecko przy kaszlu?

Choroby    
ocena

Kiedy nasze dzieci często przechodzą infekcje dróg oddechowych staramy się ze wszystkich sił pomóc mu jak najlżej przechodzić chorobę. W przypadku dróg oddechowych bardzo częstymi objawami ze strony naszego organizmu jest uporczywy kaszel, zalegająca wydzielina. Bardzo dobra metodą, by pomóc dziecku w odkrztuszaniu jej jest oklepywanie.

Jak oklepywać dziecko przy kaszlu?

sxc.hu

Oklepywanie dziecka jest zabiegiem dość powszechnie stosowanym przez rodziców. Warto pamiętać o zaletach oklepywanie i zbawiennych wprost skutkach kiedy dziecko nie potrafi poradzić sobie z dużą ilością wydzieliny i nieefektywnie kaszle. Niewątpliwie głównymi zaletami tej metody są :

- usuwanie tej wydzieliny, łatwiejsze jej odkrztuszanie,

- poprawienie ukrwienia w płucach, a co za tym idzie lepsze i skuteczniejsze przenikanie podawanych leków,

- swobodniejsze oddychanie,

- uspokaja dziecko.

Oklepywanie koniecznie trzeba stosować umiejętnie. Mianowicie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, by było ono skutecznie przeprowadzane:

1.Oklepywać dziecko należy po około 15 minutach od podania leków.

2.Przestrzegać techniki oklepywanie czyli: ułożyć dziecko na kolanach poniżej tułowia, swoją dłoń ułożyć w łódeczkę a następnie oklepywać dziecko po pleckach na wysokości łopatek schodząc nieco niżej. Oklepywanie nie ma być silnymi uderzeniami ale rytmicznym wystukiwaniem. Należy oklepywać dziecko tak długo aż samo zaczyna kaszleć. Ten sam zabieg można powtórzyć kładąc dziecko na pleckach i układając dłoń w łódkę oklepujesz klatkę piersiową. Pomocne jest też układanie dziecka na bokach i oklepywanie pod pachami boczne części klatki piersiowej.

3.Dziecko nie należy oklepywać bezpośrednio po karmieniu.

4.Oklepywanie można powtarzać kilka razy dziennie. Wszystkie metody stosowane u dziecka jak również oklepywanie należy ściśle skonsultować z lekarzem.

W internecie jest wiele filmików instruktażowych, które pokażą jak najlepiej oklepywać dziecko. Jednak przy wizytach u lekarza warto poprosić lekarza, by to on sam zademonstrował jak prawidłowo to robić. Nie zawsze taka metoda przyniesie ulgę naszemu dziecku. Dlatego bardzo ważna jest porada lekarza.

UWAGA!

Oklepywanie w infekcjach dróg oddechowych przede wszystkim jest pomocne gdy dziecko nie potrafi albo nie jest w stanie prawidłowo kaszleć. Skuteczny kaszel, efektywny który pomaga dziecku wykrztusić zalegającą wydzielinę nabywa dziecko z wiekiem. Często ilość wydzieliny jest tak duża, że oklepywanie jest jedyną metodą przynoszącą ulgę choremu dziecku. Należy zawsze zachowywać zasady oklepywanie, bo tylko wtedy skutecznie pomożemy naszej pociesze.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =