Jak poprawić wzrok bez okularów?

Choroby    
ocena

Długie godziny spędzane przed komputerem zdecydowanie szkodzą naszym oczom i wpływają na pogorszenie wzroku. Trudno jednak z dnia na dzień zmienić pracę czy własne przyzwyczajenia. Warto zatem zapoznać się z kilkoma radami, które – wcielone w życie – pomogą nam uniknąć zakupu okularów czy soczewek kontaktowych.

Jak poprawić wzrok bez okularów?

www.freeimages.com

Jeśli chcesz mieć dobry wzrok i uniknąć chorób oczu, Twoja dieta powinna być bogata w produkty zawierające witaminy A, E oraz C. Witamina A zapobiega tzw. kurzej ślepocie, czyli zaburzeniom widzenia po zmierzchu bądź w ciemnych pomieszczeniu. Największą jej zawartość znajdziemy w wątróbce wieprzowej oraz wołowej, tłustych rybach, tranie, maśle, jajach, marchewce, papryce, pomidorach, dyni, brzoskwiniach oraz warzywach zielonych.

Witamina E wspomaga natomiast przyswajanie beta-karotenu, czyli witaminy A pochodzącej z produktów roślinnych. Witaminę E znajdziemy przede wszystkim w olejach roślinnych (szczególnie słonecznikowym i sojowym), nie ma jej natomiast w produktach odzwierzęcych.

Witamina C odpowiedzialna jest za trwałość naczyń krwionośnych oka. Do jej najbogatszych źródeł należą: natka pietruszki, czarna porzeczka, dzika róża, maliny, truskawki, owoce cytrusowe, czerwona papryka oraz warzywa kapustne.

Na dobry wzrok należy również spożywać produkty z luteiną, która zabezpiecza oko przed szkodliwym światłem UVA oraz UVB, a także zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy. Znajduje się w zielonych warzywach liściastych (np. w szpinaku, brokule, rabarbarze, natce pietruszki), w kukurydzy oraz w cytrusach – pomarańczach i mandarynkach.

Aby zachować dobry wzrok, należy również jeść dużo jagód, które są najlepszym przyjacielem naszych oczu spośród wszystkich produktów, gdyż zawierają antocyjany – substancje regenerujące uszkodzone przez wolne rodniki elementy oka oraz uszczelniające jego naczynia krwionośne. Warto sięgnąć po jagody również w przypadku zapalenia spojówek. Zalecane są także dla poprawy wzroku osób krótkowidzących.

Należy zadbać też o odpowiedni poziom cynku w organizmie, gdyż cynk zapobiega utracie dobrego wzroku i sprawia, że widzimy po zmierzchu. Znajduje się przede wszystkim w rybach, jajach, produktach pełnoziarnistych.

Jeśli pracujesz przed komputerem, to koniecznie raz na jakiś czas oderwij wzrok od monitora i patrz przez kilka minut w dal. Takim ćwiczeniem zapewnisz swoim oczom chwilę odpoczynku. Podobny rezultat przyniesie zasłanianie oczu – oprzyj łokcie na kolanach bądź na biurku, połóż palce na czole, środkiem dłoni przesłoń oczy, ale nie uciskaj powiek. Pozostań w tej pozycji przez kilka minut. Taki ćwiczenie zredukuje napięcie mięsni wokół oczu.

Pamiętaj także, żeby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zainwestuj w tym celu w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem.

Dbacie o swoje oczy? Pamiętacie o robieniu sobie przerwy w trakcie pracy przy komputerze?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =