Choroby Jak postępować z lunatykiem?

Jak postępować z lunatykiem?

-

Lunatyka w żadnym wypadku nie należy gwałtownie budzić! Trzeba postępować z nim spokojnie i rozważnie, ale zdecydowanie. Pamiętajmy, że somnambulik w trakcie swego nocnego transu tak naprawdę śpi i nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co robi. Pomimo otwartych oczu nie ma on absolutnie żadnej świadomości tego, że znajduje się np. poza własnym łóżkiem czy pokojem. Najprostszym sposobem na „nocnego wędrowca” jest skierowanie go z powrotem do łóżka. Zazwyczaj udaje się to zrobić bez większych problemów.

Nie należy krzyczeć, potrząsać lunatykującą osobą, nie wolno też dopuszczać do szarpaniny. Trzeba delikatnie lecz stanowczo zawrócić somnambulika i zaprowadzić go tam, gdzie powinien trafić – czyli z powrotem pod swoją kołdrę. Budzenie powinno być łagodne, czasami wystarczy lunatykowi zadać rozsądnym tonem pytanie w stylu: „co ty robisz?”, by ten obudził się na dobre.

lunatykowanie co robićsxc.hu

Dla ochrony osób, którym przytrafiają się nocne eskapady (niezależnie od tego, czy sennowłóctwo dotyczy dziecka czy osoby dorosłej), trzeba zabezpieczyć teren, po którym lunatyk może się poruszać.

Warto zatem:
– zamykać drzwi wejściowe do domu, mieszkania na klucz;
– zamykać i zabezpieczać okna i drzwi wewnętrzne – jest to szczególnie ważne, kiedy mieszkanie znajduje się wysoko nad ziemią; w oknach można zamontować wyjmowane klamki;
– usunąć wszystkie niestabilne przedmioty, które mogłyby spaść lub zbić się podczas potrącenia mebla (np. szklane dekoracje, wazony, rzeźby);
– zadbać, by na kuchence nie zostały żadne gorące potrawy, a kurek z gazem był odpowiednio zabezpieczony;
– zlikwidować piętrowe łóżko – jeśli lunatyk miałby spaść, to lepiej niech przytrafi mu się to, kiedy będzie spał na niskiej wersalce;
– zabezpieczyć schody montując na nich bramki – „płotki” są dostępne w sklepach dziecięcych, ale można je zrobić samemu i solidnie zamocować na ścianie.

Uwaga!

Trzeba zadbać, by lunatyk – jeśli zostało wdrożone postępowanie lecznicze – przyjmował zalecane leki, a także wyciszył się wewnętrznie: nie używał przed snem mocnych używek, nie pracował intensywnie ani nie oglądał programów, które wywołują silne emocje. Idealnie jest, kiedy somnambulik kładzie się spać o stałej porze – można wtedy spróbować zastosować metodę na budzenie i przeczekanie ataku sennowłóctwa. Lunatyka należy obudzić mniej więcej kwadrans przed czasem, w którym zazwyczaj zaczyna się atak i nie pozwolić mu zasnąć aż do chwili, kiedy nocny epizod przeważnie się kończy.

Mieliście kiedyś do czynienia z lunatykiem? Jak wtedy postąpiliście?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za jazdę bez przeglądu technicznego?

Warto przestrzegać terminów badań technicznych pojazdu, żeby uniknąć dodatkowych kosztów i innych nieprzyjemności.

Token GSM – co to jest?

Wybierając ofertę bankowości elektronicznej poszczególnych banków, mamy zazwyczaj do wyboru bank wysyłający hasła do autoryzacji za pomocą SMS-ów lub bank, który nasze transakcje autoryzuje za pomocą tokena.

Zobacz też

Sałatka z kurczaka z owocami – przepisy

Kurczak to mięso, które możemy łączyć z różnymi owocami. Przepysznym pomysłem jest zrobienie sałatki z pomarańczą i kurczakiem, której przepis znajdziecie w poradzie. Dla tych, którzy nie są fanami cytrusów przygotowaliśmy przepis na sałatkę z piersi kurczaka i winogron. Smacznego!

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: