Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Choroby    
ocena

Uczucie ciężkości, obrzęki, wzdęcia brzucha są sygnałami, że nasz organizm zmaga się z nadmiarem wody. Do tych objawów mogą dołączyć bolące bogi, problemy z koncentracją oraz zmienność nastrojów.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

http://pixabay.com

Najbardziej na zatrzymywanie wody narażone są kobiety ciężarne i kobiety w okresie menstruacji, chociaż problem ten może dotyczyć również osób spożywających zbyt duże ilości soli oraz tych, którzy preferują siedzący tryb życia. Jak sobie zatem poradzić z nadmiarem wody i zbilansować poziom płynów w organizmie?

1) Pij jak najwięcej wody! – dzięki temu zmusisz organizm do usunięcia zalegających w nim płynów. Wybierz wodę niegazowaną, niskosodową bądź herbatkę ziołową. Moczopędnie zadziałają napary z mniszka lekarskiego, z imbiru, z pokrzywy i z żurawiny. Nie używaj cukru. Odpuść sobie napoje gazowane. Ogranicz lub zrezygnuj z kawy i czarnej herbaty bądź przepijaj je wodą.

2) Jedz jak najwięcej owoców! – przede wszystkim sięgnij po arbuzy, gdyż składają się one w 92% z wody. Ze względu na bogactwo potasu, ułatwią one także pracę Twoich nerek i pobudzą pęcherz moczowy. Jedz także owoce cytrusowe, banany, truskawki, czereśnie i morele. Z warzyw zalecane są m.in. pomidory, pietruszka, ziemniaki, marchew i seler.

3) Ogranicz spożywanie soli i cukru! – jeśli masz problem z namiarem wody w organizmie, to odpuść sobie słone przekąski, konserwy, marynaty, kostki rosołowe itd. Potrawy doprawiaj ziołami. Podobnie sytuacja wygląda z cukrem – cukier podnosi poziom insuliny, a to z kolei wpływa na ograniczenie wydalania sodu z organizmu i w konsekwencji na zatrzymywanie wody. Dlatego warto ograniczyć chociażby spożywanie słodyczy, jeżeli chcesz pozbyć się nadmiaru płynów.

4) Postaw na aktywność fizyczną! – jeśli układ krążenia działa prawidłowo, to problem magazynowania wody w organizmie w ogóle się nie pojawia. Wystarczy zwykły spacer, żeby pobudzić przepływ krwi i limfy.

Pamiętaj, że zatrzymywanie wody w organizmie może wskazywać na poważniejsze zaburzenia gospodarki hormonalnej bądź chorobę np. niewydolność nerek czy wątroby. Jeśli zatem nadmiar wody dokucza Ci często i regularnie, warto udać się do lekarza.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =