Jak radzić sobie z grypą żołądkową?

Choroby    
ocena

Grypa Ĺźołądkowa naleĹźy do grupy chorób infekcyjnych. Pojawia się nagle, niespodziewanie i – co najgorsze – właściwie nie da się jej zapobiegać. Do zakaĹźenia rotawirusem, który jest główną przyczyną grypy Ĺźołądkowej, dojść moĹźe bowiem w róĹźnych okolicznościach, m.in. przez zjedzenie nieumytego owocu/warzywa, wypicie zanieczyszczonej wody, bezpośredni kontakt z osobą chorą bądĹş styczność z rzeczami, których osoba chora uĹźywała (np. ręcznikiem czy nieumytymi naczyniami).

PoniewaĹź do dziś nie odkryto środków leczniczych zwalczających bezpośrednio rotawirusy, to leczenie grypy Ĺźołądkowej polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. A są to objawy liczne i mocno uciążliwe. Należą do nich: gorączka, intensywne wymioty, mdłości, ostra biegunka, ogólne osłabienie organizmu, bóle brzucha, mięśni, głowy. Jak sobie poradzić z takim zestawem dolegliwości?

Przede wszystkim osoba chora powinna spoĹźywać duĹźo płynów (3-4 litry dziennie), Ĺźeby nie doszło do odwodnienia organizmu. Zalecane jest picie niegazowanej wody mineralnej, słabej herbaty oraz naparów z rumianku, mięty bądĹş koperku. NaleĹźy natomiast odstawić mleko, gęste soki, kawę i napoje gazowanych.

Wbrew panującej powszechnie opinii nie naleĹźy się głodzić, ale – ze względu na biegunkę i wymioty – powinno się sięgać po lekkostrawne potrawy typu kleik, rosół, ryĹź, gotowane warzywa oraz gotowane chude mięso. Warto spoĹźywać takĹźe produkty nabiałowe, a zatem np. jogurt i kefir, ze względu na zawarte w nich Ĺźywe kultury bakterii. Jeśli chodzi o owoce, to wskazane jest jedzenie bananów, jagód oraz borówek.

Osoby cierpiące na grypę Ĺźołądkową zdecydowanie nie powinny wychodzić z domu. Konieczne jest leĹźenie w ciepłym łóĹźku i wypoczywanie aĹź do ustąpienia objawów choroby. Grypa Ĺźołądkowa trwa średnio 2-5 dni i nie da się tego okresu skrócić – grypę Ĺźołądkową po prostu trzeba odchorować, przeczekać. Pomimo osłabienia i złego samopoczucia powinno się pamiętać o częstym myciu całego ciała. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, naleĹźy często przewietrzać.

Uwaga: Dzieci znoszą grypę Ĺźołądkową o wiele gorzej niĹź dorośli, dlatego sposoby ich leczenia powinny być skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu. Zdarza się takĹźe, Ĺźe najmłodsi wymagają hospitalizacji. W przypadku osób dorosłych zazwyczaj wizyta u lekarza jest zbędna.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =