Jak radzić sobie z potówkami?

Choroby    
ocena

Mianem potówek określa się swędzące, czerwone krostki, które są efektem zatkania gruczołów potowych. Pojawiają się one zwykle w obrębie szyi, pach, klatki piersiowej oraz w okolicach krocza. Najczęściej mówi się o potówkach w kontekście niemowląt, ale problem ten dotyczy także dorosłych. Jak zapobiegać tego typu wypryskom i jak się ich pozbyć, jeśli już się pojawią?

Jak radzić sobie z potówkami?

http://pixabay.com

Zapobieganie potówkom

Podstawową metodą zapobiegania potówkom jest zakładanie luźnej, bawełnianej i przewiewnej odzieży. Ubrania zbyt przylegające do ciała bądź zbyt ciepłe blokują bowiem parowanie potu ze skóry, a tym samym powodują zatkanie gruczołów potowych. Wówczas powstaje nieestetyczna wysypka zwana potówką.

Jak sobie radzić z potówkami?

Jeśli zauważysz, że małe, czerwone krostki pokrywają ciało dziecka, to nie panikuj. Potówki nie są niebezpieczne dla malucha. Jednak żeby złagodzić dyskomfort i uciążliwe swędzenie, dostosuj się do poniższych rad:

1) W miejsca pokryte wypryskami przykładaj chłodne kompresy. Nie stosuj natomiast kremów na wysypkę, gdyż zatrzymują one wilgoć w skórze malucha. Odradza się również zaklejania krost plastrami, ponieważ utrudniają one dostęp powietrza i tym samym spowalniają proces gojenia.

2) Wykąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (łyżka na litr), krochmalu, naparu z szałwii bądź naparu z rumianku. Nie używaj parafiny, spirytusu ani olejków.

3) Zadbaj o to, żeby w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko nie było za duszno ani za gorąco. Często wietrz pokój, możesz włączyć wentylator bądź klimatyzację. Najlepsza temperatura to około 20 stopni. Jeśli na dworze jest upał, lepiej odpuść sobie spacery z maluchem.

4) Jeśli po kilku dniach wysypka nie znika, a nawet się powiększa, to skontaktuj się z pediatrą.

Wszystkie powyższe uwagi odnoszą się również do problemu wyprysków u dorosłych. Niemniej w ich przypadku listę sposobów radzenia sobie z potówką można rozszerzyć również o okłady z żelu ze świeżo ściętych liści aloesu bądź preparaty z aloesem, które nie tylko przyspieszają gojenie, ale również łagodzą świąd. Należy je stosować 2-3 razy dziennie.

Dorośli mogą również przecierać wypryski spirytusem, którego używanie w przypadku potówek u dzieci jest niewskazane. Warto także zastosować delikatnie złuszczający peeling, np. z kawy.

Jakie są Wasze domowe sposoby walki z potówkami? Stosujecie jakieś metody czy czekacie aż chrostki same znikną?

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Własnie ide poszukac aloesu

~ Karolina / 2015-10-13 13:46:05
oceń komentarz: (0) (0)

również dostałam i nie mogę się powstrzymać by się nie drapać. Nawet na policzkach mam te paskudne chrostki :(

~ Sofii / 2016-03-30 19:39:51
oceń komentarz: (0) (2)