Choroby Jak radzić sobie z potówkami?

Jak radzić sobie z potówkami?

-

Zapobieganie potówkom

Podstawową metodą zapobiegania potówkom jest zakładanie luźnej, bawełnianej i przewiewnej odzieży. Ubrania zbyt przylegające do ciała bądź zbyt ciepłe blokują bowiem parowanie potu ze skóry, a tym samym powodują zatkanie gruczołów potowych. Wówczas powstaje nieestetyczna wysypka zwana potówką.

Jak sobie radzić z potówkami?

Jeśli zauważysz, że małe, czerwone krostki pokrywają ciało dziecka, to nie panikuj. Potówki nie są niebezpieczne dla malucha. Jednak żeby złagodzić dyskomfort i uciążliwe swędzenie, dostosuj się do poniższych rad:

1) W miejsca pokryte wypryskami przykładaj chłodne kompresy. Nie stosuj natomiast kremów na wysypkę, gdyż zatrzymują one wilgoć w skórze malucha. Odradza się również zaklejania krost plastrami, ponieważ utrudniają one dostęp powietrza i tym samym spowalniają proces gojenia.

2) Wykąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (łyżka na litr), krochmalu, naparu z szałwii bądź naparu z rumianku. Nie używaj parafiny, spirytusu ani olejków.

3) Zadbaj o to, żeby w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko nie było za duszno ani za gorąco. Często wietrz pokój, możesz włączyć wentylator bądź klimatyzację. Najlepsza temperatura to około 20 stopni. Jeśli na dworze jest upał, lepiej odpuść sobie spacery z maluchem.

4) Jeśli po kilku dniach wysypka nie znika, a nawet się powiększa, to skontaktuj się z pediatrą.

Wszystkie powyższe uwagi odnoszą się również do problemu wyprysków u dorosłych. Niemniej w ich przypadku listę sposobów radzenia sobie z potówką można rozszerzyć również o okłady z żelu ze świeżo ściętych liści aloesu bądź preparaty z aloesem, które nie tylko przyspieszają gojenie, ale również łagodzą świąd. Należy je stosować 2-3 razy dziennie.

Dorośli mogą również przecierać wypryski spirytusem, którego używanie w przypadku potówek u dzieci jest niewskazane. Warto także zastosować delikatnie złuszczający peeling, np. z kawy.

Jakie są Wasze domowe sposoby walki z potówkami? Stosujecie jakieś metody czy czekacie aż chrostki same znikną?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak usunąć blizny po trądziku?

Trądzik to bardzo powszechna, dotykająca wielu osób, choroba skóry. Z reguły zaczyna występować w wieku pokwitania, kiedy u nastolatków zaczyna występować nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych. Efekt to nieestetyczne grudki i wypryski, które wiele osób nieumiejętnie leczy. Co gorsza często doprowadza to, czyli wyciskanie lub niewłaściwa terapia, do powstania szpecących twarz blizn.

Seks telefon – zakładanie

Sekstelefon to z pewnością bardzo intratny biznes. Znane angielskie powiedzenie głosi, że seks sprzeda wszystko, dlatego pojawia się on niemal w każdej telewizyjnej czy prasowej reklamie. Co dopiero, jeśli przedmiotem transakcji jest sam seks. Kto zatem może założyć sekstelefon i w jaki sposób powinien to zrobić?

Zobacz też

Jak stosować żelatynę?

Żelatyna jest to naturalna substancja białkowa, która ma pochodzenie zwierzęce, a składa się głównie z kolagenu.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: