Jak rozpoznać ADD u dziecka?

Choroby    
ocena

ADD to zaburzenia koncentracji uwagi często objawiające się wraz z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Zaburzenia te są podtypem zaburzeń znanych pod nazwą ADHD. Objawy te dotykają zwykle trzech sfer poznawczych dziecka: intelektualnej, ruchowej i emocjonalnej.

Jak rozpoznać ADD u dziecka?

morguefile.com

Dziecko dotknięte zaburzeniami koncentracji uwagi wykazuje szereg objawów, których rozpoznanie ułatwi szybką diagnozę i pomoc w postaci odpowiedniej terapii. Dziecko takie nie potrafi skupić na dłużej swojej uwagi, cechuje je ciągła dekoncentracja. Małe dzieci cechuje słaba pamięć oraz to, że nie potrafią zbyt długo skupiać swojej uwagi na konkretnych czynnościach. Jednakże jest to normalne zachowanie, gdyż z wiekiem koncentracja uwagi stopniowo się wydłuża.

Niepokojące sygnały rodzice powinni zauważyć u starszego dziecka, które wyraźnie odbiega rozwojowo od swoich rówieśników. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się swoim indywidualnym tempem, jednakże czasami specyficzne objawy mogą wskazywać na występowanie jakiegoś zaburzenia. Wówczas konieczna jest diagnoza dziecka i odpowiednia terapia, która pomoże wypełnić deficyty rozwojowe. Zwykle zaburzenia koncentracji uwagi ujawniane są dopiero w edukacji szkolnej. Dziecko wydaje się nie słuchać tego, co się do niego mówi, unika zadań sprawiających mu trudności, zwykle wymagających od niego dłuższego wysiłku umysłowego. Niechętnie się uczy, nie chce odrabiać zadań domowych, nie nawiązuje kontaktów interpersonalnych.

UWAGA!

Dziecko, które wykazuje zaburzenia w zakresie koncentracji uwagi, powinno zostać jak najszybciej zdiagnozowane oraz wsparte terapią, najlepiej pedagogiczną. Rodzice powinni zadbać, aby dziecko uzyskało pomoc specjalistyczną. To ważne, aby rodzice również uczestniczyli w terapii swojego dziecka, aby potrafili umiejętnie rozwijać i stymulować swoją pociechę, jak również by nauczyli się odpowiedniego podejścia wychowawczego do swojego dziecka.

ADD u dzieci objawymorguefile.com

Dziecko z deficytem uwagi napotykając problemy w środowisku szkolnym, często sprawia problemy wychowawcze. Bywa agresywne i impulsywne, szybko się denerwuje, co jest spowodowane nadmiernie rozwiniętą wrażliwością. Łatwo je zranić, dlatego dziecko nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Dziecko z deficytem uwagi jest nadpobudliwe, a jego uwaga jest ciągle rozproszona. Dziecko nie potrafi się skupić na zajęciach, ciągle zajmuje się czymś innym, wykazuje problemy z czytaniem oraz pisaniem. Często ma problemy dyslektyczne. Dziecko cechuje również chaotyczna wymowa, pomimo bogatego słownictwa nie potrafi skupić się na jednym wątku. Cały czas coś się mu przypomina, co powoduje, że gubi się w wypowiedzi. Pomimo wielu problemów z jakimi borykają się dzieci z deficytem uwagi najbardziej cierpią pod względem emocjonalnym i społecznym. Dziecku ciężko jest odnaleźć się w środowisku rówieśniczym, często jego zaburzenia spotykają się z wyśmianiem ze strony kolegów, co dodatkowo rani malucha i powoduje jego odizolowanie się od kontaktów z rówieśnikami.

Podejrzewacie u swojego dziecka ADD? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Moja corka juz drugi rok ma problemy wszkole ma juz 11lat problemy ze skupieniem uwagi dosyc szybko sie zniecheca anauka jest dlaniej niedoprzyjecia jakdotad nie kojarzylam tego z add iniewiem czyto niezapuzno na diagnoze i pomoc dlaniej

~ Kaska / 2016-10-16 23:13:36
oceń komentarz: (0) (0)