Choroby Jak rozpoznać hemoroidy?

Jak rozpoznać hemoroidy?

-

Masz hemoroidy? Jasne, że masz! Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to element odbytu każdego człowieka. Sprawa się komplikuje jednak, kiedy owe guzki obejmuje stan zapalny. Problemy z wyróżnianiem, w tym krew i towarzyszący załatwianiu potrzeby fizjologicznej ból – nikt z nas tego nie chce. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną i nadszedł czas na wizytę u lekarza?

Pierwszym znakiem alarmowym przy problemie z hemoroidami jest pieczenie odbytu oraz zwykłe uczucie swędzenia. Dopiero następnym objawem jest krwawienie. Przy czym temu krwawieniu wcale nie musi towarzyszyć ból. Dlatego, jeśli zauważysz jakąkolwiek krew na papierze toaletowym bądź na bieliźnie, powinieneś poczuć się zaniepokojony. Dopiero zaawansowanej chorobie hemoroidalnej towarzyszą bowiem silne boleści podczas oddawania stolca. Pamiętaj także, że nieleczone dolegliwości związane z hemoroidami mogą prowadzić do sytuacji, kiedy w czasie wypróżniania guzki krwawnicze wysuną się poza odbyt. Warto zatem już przy rozpoznaniu pierwszych objawów udać się do lekarza.

Co powinno nas jeszcze zaniepokoić? Zgrubienia i obrzęki w okolicy odbytu, poczucie wilgotności w tym miejscu (wodnista wydzielina), a także uczucie niecałkowitego wypróżnienia, nietrzymania kału oraz jego ślady na bieliźnie.

Choroba hemoroidalna jest jedną z tych chorób, które budzą w ludziach najwięcej wstydu i często unikamy wizyty u specjalisty. Tymczasem – jak obecnie się szacuje – z hemoroidami może mieć problem co drugi Polak. I wcale tych kłopotów nie należy wiązać z wiekiem. Chociaż o zachorowalności mówi się zazwyczaj u osób po 50. roku życia, to coraz częściej problemy te spotykają osoby po trzydziestce. Lekarze zwracają także uwagę, że stany zapalne hemoroidów często występują w ramach rodziny (skłonność genetyczna). Zatem jeśli ktoś z Twoich bliskich miał problem z hemoroidami, to możesz czuć się bardziej narażony i co za tym idzie – bardziej na nie wyczulony. Rzadkim zjawiskiem są natomiast stany zapalne guzków krwawniczych u dzieci.

Ciekawostka: są takie dyscypliny sportowe oraz zawody, które wręcz mogą sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego guzków krwawniczych. Zdecydowanie bardziej narażeni na kłopoty z hemoroidami są kolarze, osoby uprawiające jazdę konną, podnoszenie ciężarów bądź zajmujące się zawodowi kierowcy. Ponadto z hemoroidami miewają również bardzo często problem kobiety w ciąży oraz po porodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Objawy uszkodzenia układu hamulcowego w motocyklu

Usterki układu hamulcowego zdarzają szczególnie często, jeśli mamy do czynienia z nieserwisowanym regularnie mechanizmem. Budowa układu i wymagania, jakie są mu stawiane, kładą nacisk na maksymalne bezpieczeństwo. Jednak mogą pojawić się pewne komplikacje, które należy wyeliminować możliwie najszybciej.

Jak i ile można zarobić na blogu?

Skoro zarabianie na stronie internetowej jest możliwe, analogicznie do tego zarabianie na stronie internetowej, jaką jest blog, daje takie możliwości. Jeśli jesteśmy pasjonatami internetowych pamiętników, mamy hobby, którym chcemy się podzielić z innymi, możemy dodatkowo czerpać zyski z jednego i drugiego.

Zobacz też

Jakie tło do zdjęć wybrać?

Wybór tła podyktowany jest tematyką sesji zdjęciowej. Istnieją jednak pewne zasady, które warto wziąć pod uwagę. A mianowicie, im mniej rozpraszających obiektów w tle, tym lepiej. Druga zasada mówi o tym, żeby tło nie było jaśniejsze od pierwszego planu, ponieważ nie powinno odwracać uwagi od głównego motywu zdjęcia. Jak to jest z zasadami w fotografii, pisałem już w poprzednich poradach. Fotografowie studyjni, często celowo ustawiają jasność tła o jedną lub dwie działki ekspozycji mocniej od pierwszego planu i bynajmniej, nie jest to błędem.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: