Jak skutecznie leczyć astmę oskrzelową?

Choroby    
ocena

Astma oskrzelowa wymaga wdrożenia skutecznego leczenia. Terapia powinna doprowadzić do znacznej poprawy ogólnie pojmowanej jakości życia pacjenta. Bardzo ważne jest, aby chory nie odczuwał objawów astmy w czasie dnia. Mam tu na myśli przede wszystkim uporczywy kaszel, uczucie ściskania w klatce piersiowej, duszność i występowanie świszczącego oddechu.

Jak skutecznie leczyć astmę oskrzelową?

sxc.hu

Dąży się do tego, aby astma oskrzelowa nie ograniczała aktywności dziennej pacjenta. Kolejnym celem, który powinien być osiągnięty, to dobry i spokojny sen pacjenta, który nie jest przerywany np. napadami suchego i męczącego kaszlu. Lekarze chcą, aby u chorego wyniki badań czynnościowych płuc były jak najbardziej zbliżone do wartości prawidłowych. Za dobrym leczeniem przemawia także fakt, jeśli chory nie używa tzw. leków doraźnych.

W leczeniu astmy mają zastosowanie leki, które kontrolują przebieg choroby oraz leki używane doraźne. Pierwsze z nich stanowią podstawę terapii astmy. Pacjenci przyjmują je stale, każdego dnia. Lekami, które stosuje się jako pochodzące z pierwszego wyboru, są glikokortykosterydy stosowane wziewnie. Zapewniają one najskuteczniejszą kontrolę choroby. Pacjenci zwykle przyjmują lek dwa razy na dobę. Generalnie ich stosowanie przynosi dobre efekty, ale występuje też zmienność osobnicza, która przyczynia się do różnej odpowiedzi na leczenie.

Glikokortykosterydów stosowanych wziewnie nie należy się obawiać. Stosunkowo rzadko występują skutki uboczne w trakcie ich przyjmowania. Jeśli już się pojawią, to przebiegają w postaci zakażeń grzybiczych jamy ustnej. Leki te działają w miejscu, w którym toczy się stan zapalny. Bardzo korzystne są ich właściwości immunosupresyjne i przeciwzapalne. Czasami stosowanie preparatów glikokortykosterydów wziewnych nie wystarcza, bo u pacjenta nie następuje oczekiwana poprawa. Wtedy dołącza się inne leki. Mogą to być glikokortykosterydy przyjmowane doustnie. Najczęściej wybiera się prednizon. Inne leki, które dołącza się do leczenia pacjenta, to wziewne beta2-mimetyki. W leczeniu kontrolującym stosuje się je z glikokortykosterydami wziewnymi. Wybiera się również takie preparaty, które mają długotrwałe działanie. Pożądany efekt polega na rozszerzaniu obkurczonych w przebiegu astmy oskrzeli. Rzadziej zastosowanie mają metyloksantyny, leki przeciwcholinergiczne oraz leki przeciwleukotrienowe.

Nieco inaczej postępuje się w przypadku, gdy u pacjenta wystąpi napad astmatyczny. Wówczas potrzebne są leki stosowane doraźnie, które szybko złagodzą patologiczne objawy. Podaje się choremu lek, który ma na celu rozszerzenie oskrzeli w krótkim czasie. Najczęściej jest to beta2-mimetyk krótko i szybko działający, np. salbutamol. W napadzie zasadne jest podawanie choremu tlenu, a czasami także glikokortykosterydów ogólnoustrojowo.

Czy macie jakieś doświadczenia z astmą oskrzelową? Z jaką terapią się spotkaliście? Czekamy na opinie.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =