Jak wygląda badanie płodności?

Choroby    
ocena

Statystyki wskazują, że obecnie co piąta para ma problemy z poczęciem dziecka. Jeśli więc planujesz zajście w ciążę, a jednocześnie po rocznym uprawianiu seksu bez zabezpieczenia nie ma żadnych efektów, powinnaś przyjrzeć się bliżej swojej płodności. Zanim zaś udasz się do lekarza, dowiedz się jak będą wyglądać ewentualne badania.

Jak wygląda badanie płodności?

photoxpress.com

Badaniom powinni poddać się oboje partnerzy. Kobieta może udać się do ginekologa, który przede wszystkim oceni budowę narządów rodnych. W tym celu przeprowadzi zwykłe badanie ginekologiczne i USG. Z pewnością lekarz zleci również testy hormonalne. Często okazuje się, że przyczyną kłopotów z poczęciem jest niedobór niektórych estrogenów, czego objawem są zwykle nieregularne cykle miesięczne. Przywrócenie prawidłowych miesiączek jest bardzo istotną sprawą w diagnostyce płodności. Pozwala bowiem na dokładne ustalenie płodnych i niepłodnych dni cyklu. Dokładna znajomość terminu owulacji sprawi, że stosunek seksualny będzie miał miejsce w najbardziej optymalnym czasie. Lekarz na podstawie analizy przebiegu kobiecego cyklu może nawet zalecić uprawianie seksu w konkretnych porach dnia.

Nieco innym schorzeniem powodującym problemy z zajściem w ciążę jest zespół policystycznych jajników. Do wykrycia tego zaburzenia konieczne jest badanie USG, ale również bardziej specjalistyczne badania hormonalne, które najczęściej wykonuje się podczas kilkudniowej hospitalizacji. Chodzi bowiem o to, że stężenie pewnych hormonów bada się w różnych odstępach czasu, także w nocy. Warto wiedzieć, że zespół policystycznych jajników nie jest tylko zaburzeniem płodności, ale wpływa niekorzystnie na szereg innych kwestii. Może prowadzić do cukrzycy i hirsutyzmu. Jeżeli zatem ginekolog po wstępnej ocenie gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety będzie miał jakieś wątpliwości, na pewno skieruje ją do endokrynologa, który dalej pokieruje odpowiednią diagnostyką. Bardziej inwazyjne i zaawansowane badanie obejmuje sprawdzenie drożności jajowodów, które wykonuje się zwykle w znieczuleniu.

Z kolei, mężczyzna w celu oceny swojej potencjalnej płodności, powinien udać się do androloga, który oprócz przyjrzenia się budowie męskiego prącia zleci badanie nasienia. W tym przypadku poddaje się analizie objętość spermy, ilość plemników i ich ruchliwość.

Najlepiej jeśli partnerzy równolegle poddają się badaniu płodności, ponieważ zwiększa to szansę na szybkie wykrycie przyczyny problemu i oczywiście ułatwia leczenie. Poza tym posiadanie dziecka jest wspólną sprawą pary, dlatego od początku oboje powinni być w nią równie mocno zaangażowani.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego i płodności? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =