1) Kiedy pojawią się pierwsze objawy, skontaktuj się z pediatrą. Lekarz wskaże Ci odpowiednie preparaty, którymi należy smarować wypryski. Przepisze Ci również środki antyhistaminowe, które złagodzą swąd.

2) Dziecko myj w letniej wodzie co najmniej dwa razy dziennie. Unikaj długich kąpieli – w przypadku ospy wietrznej zalecany jest przede wszystkim prysznic. Nie używaj mydła. Możesz do kąpieli dodawać rozgotowane siemię lniane bądź napar z rumianku, o ile Twoje dziecko nie jest na niego uczulone. Na swędzące krostki stosuj również zimne okłady.

3) Krostki mogą pojawiać się również w jamie ustnej. Dlatego jeżeli dziecko jest już wystarczająco duże, przygotuj mu płukankę z wody i sody oczyszczonej (jedna łyżeczka sody na pół szklanki). Płukanie jamy ustnej takim roztworem należy powtarzać kilka razy dziennie.

4) Pamiętaj o obcięciu paznokci u dziecka, żeby nie rozdrapało wyprysków i nie pozostały po krostach szpecące blizny. W przypadku niemowlaków zaleca się zakładanie na rączki rękawiczek. Pamiętaj również o częstym myciu rąk malucha.

5) Aby nie podrażniać swędzącej już skóry, ubieraj dziecko w luźnie i nieprzylegające ubrania. Ważne, żeby były wykonane z naturalnych tkanin. Istotna jest też kwestia zmiany pościeli malucha co 2-3 dni. Pokój, w którym przebywa dziecko, wietrz kilka razy dziennie.

6) Zazwyczaj dziecko przechodzące ospę wietrzną traci apetyt ze względu na pojawiające się wewnątrz jamy ustnej krostki. W takim wypadku zalecana jest dieta płynna i półpłynna. Podawaj maluchowi zmiksowaną zupę, kaszkę, kleik, budynie oraz chłodne, niekwaśne napoje.

Nawet jeśli nowe wypryski się nie pojawiają, dziecko chore na ospę musi spędzić w domu około dwóch tygodni, aż do odpadnięcia wszystkich strupków. Dzięki takiej izolacji nie zarazi innych osób, a także nie złapie żadnej infekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here