Jak zrobić syrop na kaszel z czarnego bzu?

Choroby    
ocena

Chcesz wzmocnić układ odpornościowy? Pokonać gorączkę? Uporać się z kaszlem? Koniecznie przygotuj syrop z czarnego bzu!

Jak zrobić syrop na kaszel z czarnego bzu?

www.freeimages.com

Syrop możesz przygotować zarówno z kwiatów czarnego bzu, jak i z dojrzałych już owoców. Kwitnące baldachy zbieraj w maju lub czerwcu, natomiast owoce w sierpniu i wrześniu (powinny mieć czarnofioletowy kolor). Podczas zbierania pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie próbować surowych owoców, gdyż możesz się nimi zatruć. Dopiero proces przetwarzania czyni je bezpiecznymi dla naszego układu trawiennego.

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu

Składniki: 40-50 baldachów kwiatów, 1 kg cukru, litr wody.

Przygotowanie: Kwiaty należy usunąć z baldachów i zalać gorącą wodą. Opcjonalnie do wody można dodać kilka łyżek soku z cytryny bądź 2 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie odstawiamy na 2 dni. Po tym czasie odcedzamy sok, dodajemy do niego cukier i zagotowujemy. Powstały syrop rozlewamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy około 10 minut. Syrop pijemy z herbatą lub rozcieńczamy z wodą.

Przepis na syrop z owoców czarnego bzu

Składniki: 0,5 kg owoców, około 2 szklanki cukru, 1,5 szklanki wody.

Przygotowanie: Owoce należy oddzielić od baldachów, a następnie dokładnie przepłukać. Zalać wodą i gotować tak długo, aż wszystkie popękają. Wydzielony z nich sok trzeba odcedzić i dodać do niego cukier oraz – opcjonalnie – łyżkę soku z cytryny. Sok należy ponownie zagotować i trzymać na małym ogniu, dopóki cukier całkowicie się nie rozpuści. Przygotowany w ten sposób syrop przelewamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy około 15 minut. Można dodawać go do herbaty albo pić rozcieńczony z wodą.

Macie w spiżarce syropy z czarnego bzu? Pijecie? A może znacie inne przepisy? Podzielcie się nimi w komentarzach!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =