Choroby Jaka dieta przy celiakii?

Jaka dieta przy celiakii?

-

Co jest najważniejsze?

Najważniejsze u osób z chorobą trzewną jest wyrobienie w sobie nawyku sprawdzania, czy dany produkt zawiera gluten, czy też nie. Producenci wychodzą często naprzeciw oczekiwaniom klientów i zamieszczają na różnych artykułach specjalny symbol w postaci przekreślonego kłosa zboża. Wtedy można mieć pewność, co do składu produktu. Gluten jest składnikiem białkowym otoczek zbóż takich jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Z tym kojarzy się nam gluten i tak jest powszechnie postrzegany. Mniej popularne są już informacje, mówiące o tym, że gluten używany jest także jako dodatek do żywności. Występuje wtedy najczęściej pod nazwą błonnik pszenny. Wzięła się ona stąd, że dzięki jego właściwościom pokarmy, do których jest dodawany dostarczają mniej kalorii, powodują, że odczuwa się mniejszy głód, a także sprawia, że wydłuża się ich termin ważności. A zatem nie dziwi fakt, że np. niektóre wędliny lub gorzka czekolada mogą zawierać gluten. Te szczegóły dotyczące technologii żywności są ważne, bo jeden produkt z danej firmy może być dozwolony dla osób przestrzegających diety bezglutenowej, a ten sam z innej produkcji już nie.

Niemniej jednak warto przynajmniej ogólnie usystematyzować wiedzę. Będąc na diecie bezglutenowej, należy się wystrzegać produktów wykonanych z przetworzonej pszenicy, żyta, jęczmienia. Nie należy jeść zwykłego i razowego chleba oraz pieczywa chrupkiego. Niedozwolone są także zwykłe makarony, kasze manna, jęczmienna, owsiana, płatki owsiane, ciasta, herbatniki i słodycze, które zawierają gluten.

dieta bezglutenowaFot. sxc.hu

Dieta bezglutenowa nie jest pozbawiona przyjemności dla podniebienia! W zasadzie do woli można pić mleko, jeść ser biały, twaróg, sery żółte i jaja. Poza nabiałem można spożywać mięsa i wędliny, ale warto przedtem sprawdzić na stronach internetowych producenta lub na opakowaniu, czy nie ma w nich dodatku glutenu. Także bezpieczne są produkty takie jak ryż, kukurydza, soja, gryka. Wśród warzyw i owoców nie ma żadnych ograniczeń. Delektować się należy cukrem, miodem, orzechami, kawą, herbatą i kakao. Wszystkie przyprawy, pieprz i sól, są dozwolone, jak również masło i inne tłuszcze. Należy być natomiast ostrożnym przy wyborze pieczywa, ciast i deserów – jeśli nie zawierają glutenu, są bezpieczne dla zdrowia chorych na celiakię. Prawidłowo stosowana dieta bezglutenowa jest najskuteczniejszą metodą leczenia choroby trzewnej.

Cierpicie (lub ktoś z Waszych bliskich) na celiakię? Jak wygląda Wasza dieta? Gdzie robicie zakupy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak napisać list do Mikołaja?

List do Świętego Mikołaja to obowiązkowa korespondencja każdego dziecka. Najważniejsze dla nadawcy jest to, aby był dobrze przemyślany i wyczerpujący. Jako, że adresatem jest bardzo ważna osobistość, dzieci zazwyczaj dbają nie tylko o zawartość, ale i wrażenia estetyczne.

Jak zrobić wzorki na paznokcie?

Stopy szczególnie eksponowane są latem z racji noszenia obuwia odsłaniającego palce. Jeśli wybieramy się na bal również istnieje możliwość wybrania takich butów i zaprezentowania swoich, starannie wypielęgnowanych palców u stóp. Ponieważ lato się zbliża, warto poświęcić im więcej niż zwykle uwagi.

Zobacz też

Roladki z kurczaka z musztardą – przepis

Roladki z kurczaka z musztardą to całkiem wykwintne danie, doskonałe na proszoną kolację lub obiad, a jednocześnie łatwe w przygotowaniu i niedrogie.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: