Jakie są objawy boreliozy?

Choroby    
ocena

Borelioza wywoływana jest przez bakterie należące do krętków. „Podarować” nam je może kleszcz opijający się krwią. Rozpoznanie choroby nie jest łatwe, ponieważ od momentu ukąszenia kleszcza do wystąpienia pierwszych objawów minąć może kilka tygodni. Dla własnego bezpieczeństwa usuniętego kleszcza nie powinno się wyrzucać - o czym nie każdy wie.

Jakie są objawy boreliozy?

http://pixabay.com

Kleszcza usuniętego ze skóry można bardzo długo przechowywać w spirytusie. W razie potrzeby lub niepewności co do diagnozy, będzie można martwego pasożyta przebadać i sprawdzić, czy był nosicielem bakterii boreliozy.

Borelioza może dawać wiele nieswoistych objawów, dlatego jej rozpoznanie bywa trudne. W rozwoju choroby można wyróżnić 3 podstawowe stadia: wczesne, rozsiane, przewlekłe. W każdym ze stadiów można wyróżnić charakterystyczne oznaki.

Stadium wczesne - to głównie objawy skórne:
- Wędrujący rumień - symptom bardzo charakterystyczny, ale nie pojawiający się w każdym przypadku. Jeśli jednak jakiś czas po ukąszeniu kleszcza pojawiło się w tym miejscu zaczerwienienie, a rumień ma kształt kolisty i widać koncentrycznie układające się okręgi o silniejszej czerwone barwie, można z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać, że nastąpiło zakażenie krętkiem boreliozy.
- Naciek limfatyczny na skórze - przypomina trochę pęcherzyk wypełniony płynem lub świeży odcisk, który powstał na skutek noszenia niewygodnych butów.
- Zmęczenie, objawy grypopodobne.

Stadium rozsiane: nadal mogą występować symptomy ze stadium wczesnego. Dodatkowo mogą pojawić się objawy neurologiczne:
- Bóle stawów i mięśni; stany zapalne stawów.
- Zapalenie opon mózgowych, podrażnienie lub zapalenie nerwów obwodowych.
- Niedowład mięśni twarzy.
- Stany zapalne narządu wzroku.
- Szumy i trzaski w uszach.
- Zaburzenia w pracy serca włącznie z zapaleniem mięśnia sercowego.

borelioza objawy leczeniephotoxpress.com

Stadium przewlekłe: stan chorego się pogarsza, istniejące objawy mogą ulegać nasileniu lub pojawiają się nowe, dotyczące m.in. skóry i układów wewnętrznych:
- Niedowłady i bóle nerwów obwodowych.
- Bóle różnych części ciała.
- Stany zapalne naczyń krwionośnych.
- Przewlekłe zmęczenie - odczuwane jako kompletny brak sił i chęci do działania.
- Zaburzenia w sferze psychiki, pogorszenie pamięci.
- Zanikowe zapalenie skóry.
- Uderzenia gorąca.

UWAGA!

Wymienione objawy niekoniecznie muszą sygnalizować boreliozę. Mogą towarzyszyć równie dobrze innym chorobom. Zanim lekarz zdiagnozuje boreliozę, przeprowadza z chorym wnikliwy wywiad, może zlecić wykonanie testu Western blot lub ELISA, albo badanie płynu mózgowo rdzeniowego. Istnieją doniesienia, że objawy boreliozy można obserwować w mniej więcej miesięcznym cyklu. Fakt ten wykorzystuje się w planowaniu leczenia.

Co wzbudziło Wasz niepokój? Czy rozpoznajecie powyższe objawy u siebie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =