Choroby Jakie są objawy jaskry?

Jakie są objawy jaskry?

-

Jaskra, chociaż kojarzy się jako choroba dorosłych, może także dotykać dzieci. Nazywana jest wtedy jaskrą wrodzoną. Uznaje się, że doszło do nieprawidłowego rozwoju struktury w oku, która nazywa się kątem przesączania. Pacjentami zdecydowanie częściej są chłopcy.

Najbardziej typowym objawem jaskry wrodzonej są duże oczy u dziecka. Rodzice często cieszą się, bo oczy sprawiają wrażenie dużych i ładnych. Niestety w okulistyce nazywa się taki stan wolooczem. Oczywiście, nie można popadać w panikę, bo nie każde duże oczy u dziecka są objawem choroby. Warto zwrócić natomiast uwagę, czy u dziecka nie występują dodatkowe symptomy, które mogą przemawiać za jaskrą. Należą do nich: łzawienie, unikanie przez dziecka światła, zaciskanie powiek, zezowanie. Czasami patrząc na oczy dziecka z jaskrą ma się wrażenie, iż są one jak za mgłą.

Powszechnie dość dobrze znany jest fakt, iż w przebiegu jaskry pojawiają się ataki choroby. Należy doprecyzować, że tak wygląda jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Częściej odnotowuje się ją u kobiet w średnim wieku z predyspozycją genetyczną. Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby może też być nadwzroczność.

Jak wygląda ostry atak jaskry?

Dana osoba nagle odnotowuje u siebie spadek ostrości wzroku, określa się to czasami jako przymglone widzenie. Jej oko, w którym toczy się choroba, jest czerwone. Pacjent może mieć wrażenie, że widzi tęczowe koła. Dodatkowo pojawić się może silny ból oka, który promieniuje do skroni, do ,może współistnieć także z bólami głowy.

Niektórzy pacjenci mogą zgłaszać nudności lub wymiotować. W tym wypadku konieczne jest jak najszybsze zbadanie chorego przez lekarza okulistę i rozpoczęcie leczenia. Lekarz okulista zwróci uwagę podczas badania pacjenta na jego źrenice. W oku chorym źrenica jest szeroka i sztywna, co oznacza, że nie zmniejsza swojej średnicy pod wpływem światła. Wykonuje się także badania oceniające kąt przesączania, który jest zamknięty, mierzy się ciśnienie w gałce ocznej.

Wydawałoby się, zatem, że skoro ataki jaskry są tak dramatyczne, to nie da się ich nie dostrzec, zatem jaskra powinna być zawsze szybko wykryta. Niestety, tak się nie dzieje. Opisany atak jaskry dotyczy tylko sytuacji, gdy kąt przesączania w oku ulega zamknięciu. Znacznie częściej natomiast w populacji mamy do czynienia z jaskrą otwartego kąta. Dotyka ona zwykle osób po 40 roku życia. Czynnikiem ryzyka może być występowanie choroby w najbliższej rodzinie pacjenta. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe może być traktowane jako czynnik ryzyka jaskry, ale istnieją też przypadki jaskry, kiedy utrzymuje się ono w granicach normy.

Jaskra otwartego kąta niestety przebiega podstępnie, rozwija się, a nie daje długo objawów. Bywa, że wykrywa się ją przypadkowo. Symptomami choroby są: pojawiające się zaburzenia w polu widzenia pacjenta – mroczki, mroczki łukowate, schodki, kliny. Początkowo zmiany są subtelne i dana osoba nie odczuwa, że widzi gorzej.

Każdy pacjent, który ma jaskrę lub u którego się ją podejrzewa oraz osoby zaliczane do grup ryzyka z powodu występowania choroby w rodzinie, powinny przebywać pod opieką okulisty. Niezbędne jest także wykonanie badań, które pozwolą ocenić i zobrazować pole widzenia pacjenta. Warto zmierzyć ciśnienie wewątrzgałkowe u takiej osoby. Bezdyskusyjny jest obowiązek zobrazowania tarczy nerwu wzrokowego.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić bibliografię w Wordzie?

Bibliografia to wykaz innych elementów piśmienniczych użytych w danym dokumencie np. pracy magisterskiej. Wykazy takie są opracowywane w publikacjach po to, by poinformować czytelników, jakie źródła zostały umieszczone, by określić autorów cytatów oraz fragmentów publikacji.

Co grozi za przejechanie na czerwonym świetle?

Przejechanie na czerwonym świetle czyli niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, kosztować nas może mandat i dodatkowo punkty karne.

Zobacz też

Jak założyć sklep internetowy?

Internet przyjął się do tego stopnia, że wielu zaczęło się od niego uzależniać. Obecnie nawet taka czynność jak codzienne zakupy jest załatwiana przez Internet. Najczęściej jeśli zamawiamy coś w sklepach internetowych nie są to na razie produkty spożywcze, ale taki trend zaczyna się pojawiać w dużych aglomeracjach miejskich, co jest szansą dla tego typu sklepów, których wciąż jednak jest niewiele. Paradoksalnie jest to wygoda, gdyż nie musimy targać zamówionego towaru do domu, wszystko przeniesie za nas kurier – to olbrzymi plus dla osób starszych. Idąc tradycyjnie do sklepu kupujemy zwykle więcej niż mieliśmy, bo zawsze coś jeszcze zauważymy potrzebnego, czego wcześniej nie zapisaliśmy na listę – sklep internetowy poniekąd chroni nas przed nadmiernym wydawaniem pieniędzy.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: