Katar - przyczyny, objawy, skutki

Choroby    
ocena

Katar jest reakcją obronną na stan chorobowy organizmu. Przybiera on formę produkowanej przez błonę śluzową wydzieliny, która zaczyna być wydalana z organizmu. Do tego sprowadza się właśnie zwykłe kichanie. Jednak katar trwający dłużej niż 7 dni nie powinien być bagatelizowany, gdyż może on prowadzić do infekcji, a nawet zapalenia zatok.

Katar - przyczyny, objawy, skutki

sxc.hu

Domowe sposoby na katar:

- napar z czarnego bzu, lipy, rumianku
- herbata z miodem lub sokiem malinowym
- mleko z miodem i czosnkiem.

Można również stosować krople łagodzące oraz spraye do nosa, jednak nie dłużej niż przez 5 dni. Katar, w 85% przypadków wywoływany jest przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Warto więc udać się na konsultacje do lekarza aby wyeliminować groźne choroby.

Inne rodzaje katarów:

Nie zawsze jednak cieknący nos jest efektem przeziębienia. W przypadku kataru alergicznego wodnista wydzielina z nosa utrzymuje się prze wiele miesięcy co jest bardzo uciążliwe. Może on pojawiać się cyklicznie w zależności od natężenie występujących alergenów.

Innym rodzajem kataru jest bardziej gesty w swojej formie katar zatokowy, któremu towarzyszy ból głowy (szczególnie przy pochylaniu). Może być on wywołany przez zapalenie zatok.

Katar u dzieci

Katar jest szczególnie niebezpieczny w przypadku małych dzieci, które nie opanowały odruchu czyszczenia noska. U niemowląt może zagrozić ich życiu, gdyż uniemożliwia normalne oddychanie, np. w momencie ssania przy karmieniu. Małe dzieci nie potrafią oddychać przez nos i nie posiadają odruchów kaszlowych.

Znane powiedzenie „katar nieleczony trwa tydzień a leczony 7 dni” ma w sobie dużo prawdy. Wszelkiego rodzaju leki, mają na celu jedynie złagodzenie objawów, tak aby cieknący nos nie utrudniał nam oddychania, szczególnie w trakcie snu. Jednak kobiety w ciąży nie powinny przyjmować żadnych specyfików, leczących katar bez konsultacji z lekarzem.

Przedłużający się katar może być przyczyną zapalenia ucha środkowego. Dlatego jeśli towarzyszy mu kaszel i gorączka należy niezwłocznie udać się do lekarza.

UWAGA!

katar, przeziębienie, choroby, zdrowie, cieknący nos, katar u dzieci, co na katar, przewlekły katar, katar alergiczny, katar domowe sposoby

Jakie znacie sposoby na walkę z katarem? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =