Kiedy operuje się hemoroidy?

Choroby    
ocena
Może trudno sobie wyobrazić, ale problem hemoroidów dotyczy wielu z nas. Szacuje się, że nawet 9 na 10 osób zmaga się z tą dolegliwością, chociaż raz w swoim życiu. Krwawienie z odbytu przy defekacji lub po oddaniu stolca, ból, swędzenie i pieczenie są dobrze znanymi symptomami, z którymi starają się sobie poradzić osoby cierpiące z powodu żylaków odbytu.

Kiedy operuje się hemoroidy?

photoxpress.com

Hemoroidy – problem wielu z nas

W naturze człowieka tkwi zadawanie sobie pytania – dlaczego to właśnie ja choruję? Trochę odpowiedzialności spoczywa na predyspozycjach genetycznych, winne są też przewlekłe zaparcia, podnoszenie ciężarów, nadużywanie alkoholu, współistniejące choroby, które wiążą się z występowaniem przewlekłego kaszlu. Co oferuje chorym medycyna? W medycynie bardzo popularne i ułatwiające pracę lekarzom są wszelkie klasyfikacje. Pozwalają one na dobranie odpowiedniego postępowania w stosunku do stanu pacjenta.

Chirurdzy również starają się pogrupować chorobę hemoroidalną na cztery stopnie. W zależności od tego, do którego stopnia przynależeć będzie dany pacjent, lekarz będzie mógł zaproponować określone metody leczenia. Pierwszy z nich to stan, gdy hemoroidy nie są widoczne gołym okiem, nie wydostają się poza kanał odbytu, a zobaczyć je można podczas badania anoskopowego. Do drugiego stopnia zaliczane są takie przypadki, gdy w tracie defekacji lub parcia żylaki odbytu wychodzą już poza kanał odbytu, ale później same wracają na swoje miejsce. W trzecim stopniu choroby hemoroidalnej podczas parcia hemoroidy wysuwają się i same nie powracają, ale wymagają tego, aby przy użyciu rąk je odprowadzić. Stadium ostatnie określa taki stan, w którym guzki krwawnicze wypadły i nie ma możliwości ich odprowadzenia.

Różne stopnie choroby – różne metody leczenia

Zawsze jeśli istnieje taka możliwość, na początku leczenia wielu chorób próbuje się je opanować stosując metody jak najmniej obciążające pacjenta. Dlatego też, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z typowymi dolegliwościami, a po badaniu okaże się, że przyczyną objawów są rzeczywiście hemoroidy, ważne jest określenie stopnia tej choroby.

W stopniu pierwszym i drugim rozpoczyna się od leczenia zachowawczego. Polega ono na zastosowaniu diety bogatej w błonnik, otręby, ważne jest także, aby dużo pić. Zaleca się również środki, które pomagają zwalczyć zaparcia. Czasem poleca pacjentowi stosowanie miejscowo leków w postaci czopków, maści, kremów, które mają złagodzić ból, odkazić, zwalczyć stan zapalny.

Te sposoby pomagają złagodzić objawy choroby, ale nie usuwają jej przyczyny. Z tego powodu, gdy takie metody nie pomogą, proponuje się pacjentom, którzy kwalifikowani są jako drugi i trzeci stopień choroby, leczenie przy zastosowaniu metod instrumentalnych. Stopniowo pozwalają one zmniejszyć lub usunąć hemoroidy. Techniki wykorzystywane wówczas to: fotokoagulacja, zakładanie podwiązek elastycznych, krioterapia czy wycięcie miejscowe. W zasadzie leczenie operacyjne proponowane jest osobom, u których hemoroidy występują w czwartym stopniu zaawansowania. Polega ono na wycięciu hemoroidów. Ponieważ takie zabiegi zwykle nie wymagają znieczulenia ogólnego, to okres rekonwalescencji jest dość krótki.

W jaki sposób radzicie sobie z hemoroidami? Czy uważacie, że ich wycięcie znacząco polepszyłoby Wasze samopoczucie? Podzielcie sie opiniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =