Krwawienia z nosa - przyczyny

Choroby    
ocena

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył krwawienia z nosa, bądź też widział takie krwawienie u drugiego człowieka. Z uwagi na to, że jest to bardzo powszechnie występująca patologia, warto znać najczęstsze przyczyny, które ją wywołują. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak się zachować, gdy u nas samych lub u kogoś dojdzie do krwawienia z nosa. Pierwsza pomoc jest prosta, a jednocześnie wiążą się z nią korzyści dla poszkodowanej osoby.

Krwawienia z nosa - przyczyny

sxc.hu

Powody, które sprawiać mogą, że rozpocznie się krwawienie z nosa, lekarze dzielą na miejscowe oraz ogólnoustrojowe. Za miejscowe możemy uznać takie, które są bezpośrednio związane z jakimś czynnikiem działającym na twarz lub nos. Bardzo popularne są krwawienia z nosa, które mają miejsce na skutek urazu twarzy lub nosa. Krwawienie często wiąże się z wcześniejszym pobiciem. Jest to także jeden z możliwych objawów, który występuje w sytuacji złamania kości twarzoczaszki. Takie krwawienie świadczyć może o poważniejszych skutkach, chociażby urazie głowy. Poza wieloma innymi objawami, wypływ krwi z nosa może mieć miejsce w przypadku złamań podstawy czaszki.

Przyczyny lokalne nie muszą być aż tak dramatyczne. Takie krwawienie może pojawić się na skutek obecności ciała obcego z przewodach nosowych. Sytuacja ta dotyczy głównie dzieci, które mają tendencję do umieszczania małych przedmiotów w nosie. Rzadko, jednak zdarza się, krwawienie może wystąpić na skutek zapalenia zatok i nosa. Zmiana klimatu, przebywanie na dużych wysokościach nad poziomem morza także prowokować mogą krwawienia z nosa. O tym, że krwawień z nosa nie powinno się lekceważyć, niech przemawia fakt, iż mogą one być objawem zmian nowotworowych, które rozwijają się w nosie. Należą do nich chociażby krwawiące polipy, naczyniakowłókniaki młodzieńcze, ale również nowotwory złośliwe.

U niektórych pacjentów krwawienia pojawiają się samoistnie, bez uchwytnej przyczyny. Kolejna grupa przyczyn obejmuje choroby ogólnoustrojowe, w których przebiegu dojść może do krwawień z nosa. Zalicza się do nich nadciśnienie tętnicze, patologie związane z naczyniami, jak: miażdżyca, plamica starcza. Ponadto zaburzenia krzepnięcia, szczególnie choroba von Willebrandta, hemofilia, DIC oraz choroby hematologiczne jak białaczki, trombocytopenie mogą się objawiać w taki sposób. Rzadziej krwawienia z nosa mają miejsce w przebiegu chorób zakaźnych, chociażby grypy. Czasami takie krwawienia pojawiają się na skutek stosowania leków przeciwkrzepliwych lub też salicylanów.

Jak zareagować na krwawienie z nosa?

Po pierwsze, należy osobę, która krwawi, posadzić. Podstawowym błędem, który często popełniamy, to odchylanie głowy do tyłu. Nasze działanie powinno być dokładnie odwrotne. Należy skierować głowę poszkodowanego do dołu. Można przyłożyć zimne okłady na kark. Powinno się palcem uciskać skrzydełko nosa. Takie mechaniczne działanie stosowane przez kilka minut zazwyczaj zatrzymuje krwawienie. Jeśli krwawienie nie ustępuje, należy zgłosić się na izbę przyjęć, aby lekarz stosując inne metody zatamował krwawienie. W najbliższym czasie warto również zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny krwawienia.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę dolegliwość? Jak sobie z nią poradził? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =