Choroby Krwawienia z przewodu pokarmowego - przyczyny

Krwawienia z przewodu pokarmowego – przyczyny

-

Kiedy należy podejrzewać krwawienie, które pochodzi z górnego odcinka przewodu pokarmowego?

Zawsze wtedy, gdy dana osoba zgłasza występowanie u siebie krwistych wymiotów bądź wymiotów, które przypominają trochę fusy od kawy. Tacy pacjenci pytani o wygląd stolca, podają, że ma on kolor czarny, smolisty. Czasami może być zmieszany z krwią. W przypadku krwawienia przewlekłego chorzy mogą skarżyć się na symptomy związane z niedokrwistością. Szybsze męczenie się, uczucie braku energii, bladość powłok, zawroty głowy to tylko niektóre z nich. W takich przypadkach pacjent powinien w miarę szybko mieć wdrożone postępowanie diagnostyczno-lecznicze, które polega na wykonaniu badania endoskopowego. Jest ono konieczne, ponieważ poza tym, że jest wręcz niezastąpione w znalezieniu przyczyny krwawienia, to jeszcze daje możliwości terapeutyczne.

Jeśli chodzi o konkretne przyczyny krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, to najczęściej są to wrzody żołądka lub dwunastnicy. Rzadziej objawy takie daje krwotoczne zapalenie żołądka. Dość dramatycznie w obrazie klinicznym może przebiegać krwawienie wywołane żylakami przełyku. Sporadycznie powodem okazują się owrzodzenia zlokalizowane w przełyku. Głównie u alkoholików spotyka się pęknięcia błony śluzowej w okolicy wpusty, które także mogą się tak objawiać.

Jeśli mowa o krwawieniach z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, to zazwyczaj pacjenci obserwują, że oddają stolec, w którym jest domieszka krwi. Zawsze w takich wypadkach lekarza obowiązuje wykonanie badania per rectum. Dużo więcej informacji przynosi kolonoskopia. Dzięki temu badaniu możliwe jest obejrzenie jelita grubego od wewnątrz. Bez względu na wiek pacjenta, bardzo często okazuje się, że przyczyną krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są hemoroidy. Może być to także działanie uboczne przyjmowanych przez dłuższy czas niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czasem przyczyna tkwi w zapaleniach jelit spowodowanych zakażeniem Salmonellą, Shigellą. U osób, które ukończyły 50 rok życia, pod uwagę należy wziąć także raka jelita grubego.

Krwawienia z przewodu pokarmowego klasyfikuje się także z uwagi na to, ile krwi utracił pacjent i w jakim czasie. Jeśli strata wyniosła 0,5 litra krwi i miała miejsce jednorazowo, to mówimy o ostrym krwawieniu. Znacznie mniejsze straty rzędu kilkudziesięciu mililitrów, które maja miejsce od pewnego czasy, są uznawane za krwawienie przewlekłe.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę dolelgiwość? Jakie leczenie zastosowano? Co było przyczyną? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapowietrzenie pochwy podczas stosunku

Wśród różnych problemów związanych z seksem, jeden może wzbudzać u kobiet prawdziwe skrepowanie. Chodzi o zjawisko zapowietrzenia pochwy. Wiele kobiet chciałoby wiedzieć, na czym polega ta dziwna przypadłość i czy należy się nią martwić?

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Przedszkole to wspaniały czas dla dzieci, czas zabawy ale też bardzo szybkiego rozwoju. Dzieci w wieku przedszkolnym chłoną wiedzę jak „gąbka”. Dlatego ważne jest, jak zorganizowany jest ich czas. Rodzice przed rozpoczęciem roku zastanawiają się, czy zajęcia, które proponuje przedszkole jako podstawowe będą wystarczające, czy też trzeba zapisać dziecko na dodatkowe?

Zobacz też

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego klienci podejmują zazwyczaj po długim zastanowieniu. Jest to dość wysokie zobowiązanie dla przeciętnego gospodarstwa domowego i powinno być przemyślane. Warto przed podpisaniem umowy przeanalizować różne możliwości w kilku bankach. Porównać marże, całą stawkę oprocentowania i prowizje oraz wszystkie dodatkowe koszty jak ubezpieczenie kredytobiorcy czy nieruchomości.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: