Alergia jest bardzo dokuczliwa, dlatego wykorzystuje się różne metody, aby złagodzić jej objawy. Nie można jej całkowicie wyleczyć, ale odpowiednio wczesne wykrycie uczulenia na dany czynnik, może uchronić nas przed ciężkim przebiegiem alergii.

Aby móc podjąć czynności, które pozwolą na złagodzenie objawów alergii, najpierw musimy wykonać testy alergiczne określające, na co jesteśmy uczuleni. W przypadku niektórych alergii wystarczy unikać alergenu, tak jest w przypadku uczulenia na sierść psa czy kota. Natomiast w przypadku uczulenia na pyłki traw należy zrezygnować ze spacerów po łąkach, parkach, nie wietrzyć mieszkania w czasie, gdy pylą trawy czy krzewy. Większy problem pojawia się w przypadku, gdy reakcję alergiczną wywołuje u nas czynnik, który występuje niemal wszędzie, gdy nie jesteśmy w stanie wyeliminowac go całkowicie z naszego otoczenia. Przykładem takiego alergenu jest roztocze kurzu domowego. Alergolog dobiera wtedy odpowiednie leki, najczęściej są to leki z grupy przeciwhistaminowych, np. Claritine, Zyrtec. W przypadku duszności, stosuje się preparaty rozkurczowe, przeznaczone do stosowania wziewnego- np. Salbutamol oraz leki sterydowe o działaniu przeciwzapalnym- np. Budesonid, Pulmicort. Czas przez jaki powinniśmy przyjmować te leki zależy od rodzaju alergenu: gdy uczuleni jesteśmy na pyłki traw, które kiełkują w określonym czasie, to tylko w czasie ich kiełkowania stosujemy leki, natomiast w przypadku uczulenia na roztocze, z którym mamy doczynienia przez cały rok, leki także przyjmujemy cały czas. W aptekach mamy kontakt także z lekami OTC, wydawanymi bez recepty, które łagodzą objawy alergii. Należą do nich m. in. CetAlergin, Allertec, Loratydyna. Mimo, że możemy je nabyć bez recepty, ważne jest by skonsultować ich zażywanie z lekarzem prowadzącym, który ma przygotowany plan naszego leczenia.

uczulenie objawy łagodzeniemorguefile.com

– W przypadku uczulenia na roztocze, oprócz leczenia farmakologicznego, bardzo ważne są codzienne zachowania, mające na celu w jak największym stopniu ograniczyć ich ilość w otaczającym nas środowisku. Wiadomo, że nie wyeliminujemy ich całkowicie, ale możemy utrudnić im życie, poprzez:

– Remont pokoju, pod nieobecność alergika: zamiast farb olejowych, wykorzystać farby wodne, które mniej uczulają, a najlepiej farby fotokalityczne

– Do mycia podłóg nie używać mopa. Wykorzystać ścierkę, która po sprzątaniu wyprać w pralce. Podłogi zmywać na mokro 2- 3 razy w tygodniu

– Dywany i wykładziny odkurzać przy użyciu odkurzacza z filtrem wodnym

– Zrezygnować z elementów, często dekoracyjnych, które bardzo łatwo gromadzą kurz- lalki, samochody, suszone kwiaty. Zadbać o to, aby nie było w pokoju otwartych półek, np. na książki, gdyż one także będą grormadzić kurz. W pokoju powinno być jak najwięcej zamkniętych szafek. Także ubrania, sprzęt electroniczny, powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych szafach, aby nie gromadziły kurzu. Nie umieszczać w pokoju alergika suszarki z wilgotnym praniem ponieważ wilgoć bardzo łatwo chłonie zanieczyszczenia.

– W metalowym lub drewnianym łóżku umieścić specjalny dla alergika materac lateksowy lub piankowy, otoczony specjalnym pokrowcem dla alergików, który nie przepuszcza roztoczy

– Koce powinny być bawełniane lub wykonane z włókien sztucznych.

– Pościel i koce prać raz w tygodniu.

– Codziennie rano wywietrzyć pokój za wyjątkiem okresu pylenia roślin. Gdy nie ma możliwości otwarcia okna ze względów bezpieczeństwa w pokoju dziecka, należy zamontować klimatyzację, pamiętając o jej regularnym czyszczeniu.

– Codzennie ścierać kurze.

– Ograniczyć ilość przytulanek, maskotek, które są siedliskiem bakterii.

– Co tydzień zmieniać pościel.

– W przypadku uczulenia na pyłki traw, w okresie ich kiełkowania należy:

– Śledzić komunikaty o stężeniu pyłków w powietrzu, unikąc wychodzenia z domu, w godzinach kiedy to stężenie jest największe, tj. między 7.00 a 8.00 oraz między 17.00 a 19.00

– Wychodząc z domu, zakładać czapkę czy chustkę na głowę, aby nie wnosić alergenów do domu.

– Nosić okulary przeciwsłoneczne.

– Unikać przebywania na świeżym powietrzu w czasie wietrznej pogody.

– Nie otwierać okien w czasie jazdy autem, pociągiem, autobusem.

– Po przyjściu z pola, wziąć prysznic i zmienić ubranie.

– Pranie suszyć w zamkniętych pomieszczeniach.

Uwaga!

W przypadku ciężkiego przebiegu alergii, gdy nawet leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, wykorzystuje się kurację odczulającą. Odczulanie nazywane jest inaczej immunoterapią swoistą. Jest to metoda leczenia określana jako przyczynowa. Możemy ją wykonać w przypadku, gdy uczulenie na dany alergen jest potwierdzone w testach skórnych lub w surowicy krwi. Jest to metoda wykorzystywana u dzieci powyżej 5 roku życia i u dorosłych do 55 roku życia. Odczulanie polega na przyjęciu zastrzyków podskórnych, które zawierają określony alergen. Początkowo zastrzyki te podaje się co 1- 2 tygodnie, stopniowo zwiększając dawkę, aby organizm przyzwyczajał się do obecności tej substancji w organizmie, a nie ją zwalczał.

Po 2- 4 miesiącach kuracji, aleregen osiąga już takie stężenie w organizmie, że podaje się tzw. dawki podtrzymujące raz w miesiącu, aby to stężenie nie zmalało. Leczenie tą metodą może trwać nawet do 5 lat, przy czym w późniejszym czasie, trzeba przyjmować tzw. dawki przypominające. Stosując tą metodę należy pamiętać, o tym, że w leczeniu alergii na pyłki roślin, ostatni zastrzyk danej serii musi być podany przed rozpoczęciem pylenia przez określone trawy. W przypadku leczenia alergii, której przyczyną jest czynnik występujący przez cały rok, rozpoczęcie leczenia tą metodą nie ma znaczenia. Odczulanie ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Obawy niektórych lekarzy spowodowane są niebezpieczeństwem stosowanych zastrzyków. Ze względu na występujące w przeszłości wypadki, przy leczeniu tą metodą chorych przez lekarzy rodzinnych, obecnie mogą ją wykorzystywać tylko alergolodzy.

Jak widzimy istnieje wiele metod, wykorzystywanych w łagodzeniu objawów alergii, które niejedenokrotnie sa bardzo uciążliwe. W przypadku leczenia farmakologicznego pamiętajmy, aby skonsultować się z lekarzem i nie przyjmować żadnych leków na własną rękę. Pamiętajmy, że alergia może wystąpić również na leki, także te, które wydawane są w aptekach bez recepty. Kiedy widzimy katar, kaszel, wysypkę, które utrzymują się przez długi okres czasu, należy zgłosić się do lekarza. Po wykonaniu odpowiednich testów, alergolog pokieruje naszym leczeniem w taki sposób, aby dolegliwości wynikające z obecności alergenu w naszym otoczeniu, były możliwie jak najmniejsze.

Cierpicie na ostrą alergię? Jak sobie z nią radzicie? Dodalibyście coś do naszych wskazówek? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZimowa depresja – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułRak szyjki macicy – objawy

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here