Laserowa korekta wzroku - na czym polega?

Choroby    
ocena

Laserowa korekta wzroku to coraz częściej wykorzystywana metoda w leczeniu wad narządu wzroku- astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności. Jest ona zaliczana do chirurgii wad wzroku, nazywanej chirurgią refrakcyjną. Celem tej nauki medycznej jest działanie, które prowadzi do polepszenia jakości życia chorego. Problemy z widzeniem każdemu człowiekowi sprawiają ogromne prolemy, dlatego tak ważne są efektywne metody leczenia wad narządu wzroku. Laserowa korekta wzroku wykonywana jest w Polsce od 2000 roku.

Laserowa korekta wzroku - na czym polega?

morguefile.com

Leczenie to wykorzystuje laser excimerowy, który emituje wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Wiązka ta emitowana jest w sopsób pulsacyjny. Laser excimerowy podłączony jest i kontrolowany przez komputer. Zabieg przy użyciu tego lasera prowadzi do zmiany krzywizny rogówki. Promieniowanie, którego źródłem jest laser powoduje zniszczenie połączeń między poszczególnymi cząstkami, budującymi tkankę. Skutkiem tego jest zniszczenie małej warstwy rogówki. Złuszczona rogówka jest mikroskopijnej grubości. Tym samym następuje zmiana krzywizny rogówki, co prowadzi do polepszenia widzenia.

Przed wykonaniem takiego zabiegu potrzebne jest wykonanie serii badań, które mogą zakwalifikować chorego do laserowej korekty wzroku lub nie. Istnieją liczne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Należą do nich: wiek poniżej 20 roku życia, inne choroby oczu- zaćma, jaskra, aktywne stany zapalne oczu, zmiany w obrębie siatkówki u diabetyków, inne choroby towarzyszące- nowotworowe, psychiczne, choroby tarczycy, kobiety w ciąży, karmiące, kobiety, które planują ciąże w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Przeciwwskazaniem jest także gwałtowny postęp określonej wady wzroku, która miała być leczona metodą laserową.

korygowanie wzrokumorguefile.com

Laserowa korekta wzroku jest często wykorzystywana w leczeniu różnego rodzaju wad, jednak nie ma ona zastosowania w przypadku pogorszenia widzenia, które nie jest wynikiem zmian patologicznych, ale związane jest ze zmianami fizjologicznymi, które zachodzą w organizmie, wraz z wiekiem.

Laserowa korekta wzroku niewątpliwie jest wielkim osiągnięciem, chorzy wiążą z nią wielkie nadzieje. Warto więc regularnie wykonywać badania okulistyczne, aby w razie jakiejkolwiek wady wzroku, możliwe było jej efektywne leczenie.

Myśleliście o laserowej korekcie wzroku? Jaką macie wadę? Myślicie, że warto? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =