Leczenie bezsenności

Choroby    
ocena

Coraz więcej osób cierpi na bezsenność. Wygląda na to, że stała się ona jedną z chorób cywilizacyjnych. Od czego zależy jakość snu i jak sobie radzić z bezsennością?

Leczenie bezsenności

photoxpress.com

Co można zaliczyć do czynników wpływających dodatnio na jakość snu? O czym należy pamiętać, by spokojnie przespać noc? Zaburzenia snu występują często z powodu przepracowania i zmęczenia psychicznego połączonego ze zbyt małą aktywnością fizyczną. Podobnie w wyniku, niepokoju, zmartwień, złości czy innych stanów emocjonalnych, które  prowadzą do napięcia nerwowego, nie przesypiamy nocy. Insomnia może być stanem przejściowym lub utrzymywać się przez długi czas. Jest często powodem wielu innych problemów. W wyniku niedoboru snu praca gruczołów, produkujących ważne dla organizmu hormony, zostaje zakłócona, co owocuje pojawianiem się chorób, na przykład nadciśnienia, niestrawności, zatwardzenia. W takim przypadku trzeba usunąć, w miarę możliwości, przyczyny bezsenności, co czasem wiąże się ze zmianą stylu życia.

Jednym z najoczywistszych sposobów na sen jest na pewno zmęczenie. Korzystne będzie poświęcenie 20 minut przed pójściem spać na ćwiczenia fizyczne. Innym czynnikiem będzie cisza i odpowiednie zaciemnienie sypialni, odprężenie się przed udaniem się do łóżka (kojąca muzyka w tle, kąpiel w lawendowej pianie), gorące mleko ze szczyptą cynamonu, kardamonu i paroma goździkami lub uspokajająca ziołowa herbata (rumianek, Melissa), zrezygnowanie z czytania literatury, która mogłaby wywołać niepokój, podobnie w przypadku telewizji. Mając problemy z zasypianiem należy tez unikać stymulujących potraw (pikantne przyprawy) i napojów (alkohol). Osoby cierpiące na bezsenność powinny chodzić spać i wstawać o stałych porach, tak by organizm przyzwyczaił się do nich. Zdecydowanie lepiej jest udać się na spoczynek wcześniej, nie później niż godzina 23.00 i wcześnie wstawać.
Optymalnie przeznaczamy na sen 7-8 godzin, minimalnie 6. Oczywiście osoby chore potrzebują więcej snu. Wskazane są wszelkiego rodzaju zabiegi, które mają kojący wpływ, na przykład masaż, słuchanie ulubionej wyciszającej muzyki, głębokie ćwiczenia oddechowe.

Zanim zdecydujemy się na tabletki nasenne powinniśmy spróbować metod naturalnych. Tabletki mogą pomóc w zaśnięciu, nie usuną jednak przyczyny problemów ze zasypianiem, które często są natury psychologicznej lub są związane z niezdrowym trybem życia. Tabletki nasenne nie podniosą jakości ani naszego snu, ani życia, a mogą jedynie sprawić, iż przestaniemy szukać przyczyn czy sposobów radzenia sobie z bezsennością w sposób naturalny. Spróbujmy najpierw uciec się do prostych sposobów sprowadzenia na siebie zdrowego snu poprzez dietę (ostatni posiłek jemy 2 godziny przed pójściem spać, nie później), ćwiczenia fizyczne, wyciszające zioła, regularne godziny udawania się na spoczynek i rannego wstawania i dopiero w momencie, kiedy sposoby te nie zadziałają, szukajmy bardziej radykalnych sposobów radzenia sobie z bezsennością.

Gdy cierpimy na chroniczną bezsenność wszystkie wymienione wyżej sposoby okażą się nieskuteczne, wtedy warto z tym problemem udać się do lekarza.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =