Liszaj płaski - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Liszaj płaski należy do grupy często chorób, do których powstawania przyczyniają się mechanizmy immunologiczne. Jednak etiologia liszaja ostatecznie nie została do końca wyjaśniona. Naukowcy dążą do poszerzenia wiedzy odnośnie tej choroby, także, dlatego, że czas jej trwania jest długi. Objawy obserwowane są przez pacjentów przez wiele miesięcy, a nawet lat. Zmiany patologiczne pojawiają się na skórze, błonach śluzowych, paznokciach, wargach. Ich stopień nasilenia jest różnorodny od typowej lokalizacji ograniczonej do charakterystycznych miejsc, takich jak skóra w okolicy nadgarstków i kostek, zwłaszcza przyśrodkowych, aż do zajęcia dużej powierzchni skóry i możliwego występowania na całej skórze.

Liszaj płaski - przyczyny, objawy, leczenie

www.freeimages.com

Widoczne są na skórze grudki, które mają czerwoną lub sinofioletową barwę. Czasami, gdy się im dokładnie przyjrzymy, stwierdzić możemy, że układają się w linie biegnące w różnych kierunkach. Najbardziej uciążliwą dolegliwością jest swędzenie skóry. Dodatkowo w przebiegu liszaja płaskiego od wewnętrznej strony policzka, zatem na jego błonie śluzowej można niekiedy zauważyć mlecznego koloru zmiany, które przypominają kształtem siateczkę lub drzewo, są porozgałęziane, co oczywiście widać lepiej przy zastosowaniu powiększenia. Mogą się one pojawić na błonach śluzowych nie tylko jamy ustnej, ale też na wargach czy na śluzówkach narządów płciowych. Czasem na płytce paznokcia zauważa się podłużne bruzdy, a ona sama wygląda, jakby była pomalowana bezbarwnym lakierem.

Co sprawdzić, czego unikać?

Zawsze u pacjentów, u których stwierdza się liszaj płaski, trzeba wykonać badania laboratoryjne, które mają na celu sprawdzić funkcjonowanie ich wątroby. Bywa, bowiem tak, że w przebiegu liszaja dochodzi do zapalenia wątroby, które wymaga specjalistycznego leczenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzać do poważnego upośledzenia jej działania i wtedy rozważa się nawet możliwość przeszczepienia wątroby. Na szczęście, takich pacjentów jest stosunkowo niewielu. Istnieje silny związek pomiędzy chorobami narządów wewnętrznych a ich skórnymi objawami. Co oznacza, że często ogólnoustrojowe zaburzenia objawiają się zmianami skórnymi. Gdy mowa o liszaju, jego wystąpienie sporadycznie może świadczyć o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Choć nie są to sytuacje nagminne, warto wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą te zakażenia. Kolejny czynnik, który może wywoływać i nasilać objawy to niektóre leki: stosowane przy leczeniu malarii, w leczeniu choroby Parkinsona, a także tabletki antykoncepcyjne. Potęgować objawy może również spożywanie alkoholu i stres oraz silne emocje.

Możliwości leczenia

Wiedząc, że liszaj płaski spowodowany jest zaburzeniem działania układu immunologicznego, w jego leczeniu stosuje się metody, za pomocą których udałoby się zahamować pewne reakcje. Takie działanie immunosupresyjne posiada fototerapia. Poprawę przynosi naświetlanie zmienionej chorobowo skóry specjalnie wyizolowanymi promieniami, wiązką o określonym spektrum. Poleca się także stosowanie maści zawierających glikokortykosterydy, których właściwości przeciwzapalne oraz immunosupresyjne są pomocne w skutecznym leczeniu. Na zmiany znajdujące się na błonach śluzowych, takich jak bolesne nadżerki stosowane są żele i maści, które ułatwiają ich gojenie, chociażby Solcoseryl. Z uciążliwym i dokuczliwym świądem walczy się poprzez przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Cierpicie na liszaj płaski? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

mam liszaja na calym ciele w ustach na narzadach intymnych i mam ataki watroby z lewej strony

~ barbara / 2015-08-31 09:01:05
oceń komentarz: (0) (0)