Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy

Choroby    
ocena

Co to jest łój? Łój jest potrzebny naszej skórze nie tylko po to, aby była ona miękka w dotyku, ale także stanowi on pewne zabezpieczenie dla skóry przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Produkowany jest przez gruczoły łojowe. Fizjologicznie ilość wydzielanego łoju zależy od wieku człowieka. Dużo łoju odnotowuje się u noworodków, potem jego produkcja spada dość gwałtownie i jest niewielka do około 12 roku życia. W okresie dojrzewania płciowego ilość produkowanego łoju osiąga maksimum, a po ukończeniu mniej więcej 18 roku życia łagodnie maleje.

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy

sxc.hu

U kogo częściej występuje łojotok?

U niektórych osób obserwuje się objawy zaburzenia nazywanego łojotokiem. Mianem tym określamy nadmierne, wzmożone wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Dlaczego tak się dzieje? Pewną rolę w powstawaniu tej patologii odgrywają uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczenie po przodkach skłonności do wytwarzania zbyt dużej ilości łoju. Naukowcy uważają, że rolę w powstawaniu łojotoku odgrywa zakażenie grzybicze, a konkretnie zakażenie drożdżakiem o nazwie Pityrosporum ovale. Bierze się również pod uwagę czynniki immunologiczne. Dwa ostatnie czynniki mogą wyjaśniać 8-16 razy częstsze przypadki zachorowań na łojotokowe zapalenie skóry u osób zakażonych wirusem HIV, gdyż mają one upośledzony układ odpornościowy i są bardziej podatne na zakażenia grzybicze. Zauważono, iż niektóre zaburzenia hormonalne predysponują do nadmiernej produkcji łoju, są to stany hiperaldosteronizmu, podwyższonego stężenia progesteronu i testosteronu.

Jakie zmiany występują w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry?

Dość charakterystyczne są objawy łojotokowego zapalenia skóry, zatem lekarz dermatolog zazwyczaj stawia rozpoznania, opierając się na obrazie klinicznym chorego. Zmiany na skórze dotyczą okolic, w których nagromadzone są gruczoły łojowe. Do takich obszarów należą owłosiona skóra głowy, uszy, brwi oraz twarz. Na twarzy szczególnie często obserwuje się nieprawidłowości wzdłuż fałdów nosowo-wargowych. W tych rejonach pojawiają się zmiany rumieniowe. Skóra może się w ich obrębie łuszczyć. Wzmożone wydzielanie łoju połączone jest z tym, iż skóra lśni, jest tłusta. Widoczne są obecne w niej rozszerzone ujścia niekiedy zawierające masy łojowo-rogowe. Rzadziej podobne zmiany dotykają również skóry pod pachami i znajdującej się w okolicach narządów płciowych.

Łojotok zwiększa ryzyko innych chorób dermatologicznych

Zapalenie łojotokowe skóry predysponuje do rozwijania się u danej osoby innych chorób. U takich ludzi częściej na skórze owłosionej głowy można rozpoznać objawy łupieżu łojotokowego. Wówczas poza nasilonym wydzielaniem łoju obserwuje się drobnopłatowe złuszczanie się skóry. Natomiast na skórze gładkiej łojotok ułatwia powstawanie zmian charakterystycznych dla trądziku pospolitego. Tworzą się wówczas liczne zaskórniki.

Cierpicie na łojotokowe zapalenie skóry? Jak wygląda w Waszym przypadku leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =