Łuszczyca skóry - informacje

Choroby    
ocena

Łuszczyca jest jedną z najbardziej dokuczliwych i kłopotliwych, zaliczanych do dermatologicznych chorób skórnych, z którymi możemy spotkać się nawet w cywilizowanym świecie. Występuje ona pomimo dbałości o higienę i zdrowy tryb życia.

Łuszczyca skóry - informacje

sxc.hu

Łuszczyca jest chorobą niezaraźliwą ale przewlekłą i cechują ją charakterystyczne zmiany skórne. Są nimi czerwonobrunatne lub lekko zaróżowione plamki pojawiające się na skórze, tylko nieznacznie wypukłe, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się przesuszoną skórą, tzw. łuską. Zmiany te najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, w okolicach kości krzyżowej, pośladków, na dłoniach, stopach oraz skórze głowy porośniętej włosami. Choroba powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Cechą charakterystyczną dla łuszczycy są również zmiany płytki paznokciowej. Pojawiają się na nich zagłębienia, bruzdy o różnych kształcie, głębokości i rozmiarze, paznokcie ulegają rogowaceniu, powstają pod nimi żółte plamy, które sprawiają wrażenie jakby paznokieć był wyższy od innych. Towarzyszy temu pękająca płytka paznokciowa. Staje się ona przy tym zdecydowanie grubsza i matowieje.

Do najczęstszych przyczyn łuszczycy zalicza się kilka grup czynników. Choroba wywoływana jest bardzo często przez infekcje bakteryjne i wirusowe oraz spowodowane drożdżakami. Dlatego też przy pojawieniu się jakiegokolwiek stanu zapalnego lub infekcji organizmu konieczne jest jej szybkie zdiagnozowanie i leczenie, aby nie dopuścić do rozwoju łuszczycy. Należy również kontrolować wtedy powstałe już zmiany skórne o charakterze łuszczycowym. Ponadto łuszczycę powodują również długotrwałe podrażnienia skóry oraz jej uszkodzenia, takie jak zadrapania, rany, blizny, oparzenia, ucisk od noszonej biżuterii lub zegarków, oraz zbyt częste spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków, takich jak np. leki na depresję, hormony oraz odstawienie lub zmniejszenie dawki kortykosteroidów. Jednak najczęstszą przyczyną choroby jest stres lub wywołujący go silny uraz psychiczny.

Choć nie ma na to naukowych dowodów, istnieje przekonanie, że łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym. I choć nie zostało to klinicznie stwierdzone, istnieją przesłanki, że łuszczyca częściej występują u osób mających problemy z nadwagą i ustępuje ona przy powrocie chorującego na nią człowieka do prawidłowej wagi. Potwierdzone jest natomiast, że łuszczyca zdecydowanie częściej występuje o osób, które na co dzień narażone są na silny, przewlekły stres i to on w dużej mierze jest przyczyną choroby. Potwierdza to fakt, że przy wyjeździe na urlop i chwili odpoczynku czy relaksu objawy chorobowe najczęściej łagodnieją, a choroba nieco ustępuje.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =