Choroby Małopłytkowość - objawy

Małopłytkowość – objawy

-

Płytki krwi są niezbędne w przebiegu dwóch procesów. W celu zobrazowania pierwszego z nich należy podać sytuację, kiedy dojdzie z jakiegoś powodu np. do urazu, uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego. Wtedy płytki krwi odpowiedzialne są za wytworzenie czopu płytkowego. Powstaje on dzięki zdolnościom przylegania i gromadzenia się płytek krwi i w ten sposób hamowane jest krwawienie. Drugi obszar działalności płytek to ich udział w zapewnieniu prawidłowego toczenia się procesów związanych z krzepnięciem krwi. Prawidłowa liczba płytek krwi wynosi od 150-450 G/l.

Co oznacza termin małopłytkowość?

Małopłytkowość to taki stan, gdy liczba płytek krwi obniża się poniżej dolnej normy, czyli poniżej 150G/l. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze taki wynik świadczy o jakimś procesie chorobowym. Podczas wykonywania wielu badań naukowych okazało się, że u 2% badanych stwierdzono obniżoną ilość płytek krwi, ale nie była ona związana z żadną chorobą, ludzie ci byli zdrowi.

Jakie objawy sugerować mogą występowanie małopłytkowości?

Jeżeli liczba płytek jest zmniejszona, to upośledzone są procesy, w których biorą one udział. Obniżona ilość płytek rozregulowuje hemostazę w organizmie danej osoby, zaburza fizjologiczne procesy krzepnięcia krwi. Nie istnieje sztywna granica, która informowałaby, przy jakiej liczbie płytek krwi pojawiają się objawy. Aczkolwiek długoletnie obserwacje pozwalają przypuszczać lekarzom, że manifestacje kliniczne mają miejsce, gdy liczba płytek wynosi między 50-30G/l. Typowe dla małopłytkowości są wybroczyny, które pojawiają się na skórze oraz na błonach śluzowych. Wyglądają one jak bardzo małe czerwone kropki, tak jakby ktoś podrażnił naszą skórę szczotką ryżową.

Najczęściej lokalizują się takie zmiany na kończynach górnych i dolnych oraz na tułowiu. Pacjenci zwykle mniejszą uwagę zwracają na to, czy są one obecne na śluzówkach jamy ustnej. Zwykle udaje się je tam także znaleźć. Bardzo często osoby z małopłytkowością zgłaszają się do lekarzy z powodu krwawienia z dziąseł, które ma miejsce podczas mycia zębów, dokuczają im także krwawienia z nosa. Mogą także wystąpić krwawienia z układu moczowego lub też z dróg rodnych. Mniej częste, ale bardziej niebezpieczne są krwawienia z przewodu pokarmowego.

Co trzeba zrobić, żeby wykryć małopłytkowość?

Zawsze wymienione powyżej objawy obligują do wykonania badań podstawowych, wśród których najważniejsza jest morfologia krwi. To ona pozwala ocenić ilość płytek krwi w organizmie danej osoby. Jednocześnie podaje, jaka jest średnia objętość płytki. Z uwagi na to, że przyczyn małopłytkowości może być bardzo wiele, czasami należy wykonać badanie szpiku kostnego.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Poprzedni artykułJak prać jedwab?
Następny artykułJak prać wełnę?
Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa tajska z kurczakiem – przepis

Kuchnia tajska charakteryzuje się udziałem w potrawach wielu aromatycznych składników takich jak ostra papryczka chili, czosnek, delikatna szalotka, pachnący orzechami olej sezamowy czy arachidowy, cukier palmowy, pikantny i niesamowicie pachnący imbir oraz sos rybny.

Co robić, gdy dziecko mnie denerwuje?

Szczególnie w mediach lansowany jest obraz słodkiego rodzicielstwa. Piękne bobaski, z uśmiechem i ufnością przytulające się do mam, poruszają drzemiący w kobietach instynkt macierzyński. Do tego widok wózków na spacerach i sklepy z przepięknymi małymi ubrankami podsycają pragnienie posiadania potomstwa. Ciąża zdaje się nie mieć końca. Jednak już pierwsze dni z maleństwem pokazują, że to nie będzie sielanka.

Zobacz też

Diety oczyszczające

Jedzenie w pośpiechu, niewłaściwa dieta (pełna tłuszczy typu trans, cukrów i fast-foodów), nocne imprezowanie, alkohol i papierosy to tylko kilka z przyczyn prowadzących do zanieczyszczenia organizmu toksynami.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: