Marskość wątroby - objawy

Choroby    
ocena

Marskość wątroby to schorzenie, które rozwija się w następstwie różnych uszkodzeń wątroby. Choroba ta może być wynikiem poważnego i wciąż pogłębiającego się uszkodzenia wątroby, które spowodowane jest hepatotoksycznym działaniem leków lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Marskość wątroby może rozwinąć się także w następstwie wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZWC).

Marskość wątroby związana jest z występowaniem guzków w obrębie wątroby. Ze względu na ich wielkość wyróżniamy marskość drobnoguzkową, wielkoguzkową i mieszaną.

Do wczesnych objawów choroby należą osłabienie, męczliwość, zaburzenia z przewodu pokarmowego- nudności, wymioty, brak apetytu, stan podgorączkowy, krwawienia z dziąseł i z nosa, bóle głównie w okolicy prawego łuku żebrowego. W późniejszym stadium choroby można zauważyć zwiększony obwód brzucha. Może także wystąpić żółtaczka, rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaczerwienia na skórze. Obserwowana jest utrata owłosienia u mężczyzn czy przykurcz dłoniowy. Marskości wątroby towarzyszyć może powiększenie śledziony, wątroby, zanik jąder.

Schorzenie to często uważane jest za stan przednowotworowy, który może prowadzić do rozwoju raka wątrobokomórkowego.

Występują jednak i takie przypadki, w których choroba ta przebiega bezobjawowo, a wykrywana jest przypadkiem w badaniu ultrasonograficznym.

Już na podstawie tych informacji można stwierdzić, że jest to bardzo poważna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu bardzo ważne są badania, profilaktyka oraz odpowiednia dieta, która nie może obciążać wątroby. Nie jest to dużo, a może uratować życie.

Podejrzewacie u siebie albo u kogoś ze swoich bliskich marskość wątroby? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =