Mięsak Ewinga - objawy, leczenie

Choroby    
ocena

W dzisiejszym świecie nowotwory są chorobami bardzo częstymi. Onkologia stanowi zaś prężnie rozwijającą się dziedzinę nauki. Bardzo pozytywny wydaje się być fakt, że o nowotworach rozmawia się, ludzie przestają się ich wstydzić, a wiedza dotycząca tych chorób wśród ludzi powiększa się.

Mięsak Ewinga - objawy, leczenie

sxc.hu

Nadal dość trudnym tematem są choroby nowotworowe u dzieci. Mali pacjenci chorują najczęściej na białaczki. Niemniej jednak aż u połowy dzieci, które leżą na oddziałach onkologicznych wykrywa się guzy lite. Istnieją pewne cechy, które są bardziej typowe dla takich guzów u dzieci. W porównaniu z nowotworami występującymi u dorosłych bardzo rzadko lekarze spotykają się z rakami. Guzy lite u dzieci szybko rosną. Często wykazują cechy złośliwości. Mogą one powodować u dzieci występowanie bardzo mało specyficznych objawów. Często zdarza się tak, iż nieprawidłowości w badaniach obrazowych pojawiają się przed dolegliwościami. Lokalizacja guzów u dzieci jest także dość specyficzna. Najczęściej spotyka się je w obrębie centralnego układu nerwowego. W porównaniu z dorosłymi, zachorowalność na nowotwory kości jest także większa. Jednym z takich nowotworów jest mięsak Ewinga.

Mięsak Ewinga zaliczany jest do pierwotnych nowotworów kości. Pacjenci, u których wykrywany jest ten nowotwór to przede wszystkim młodzi chłopcy. Mają oni najczęściej kilkanaście lat. Aczkolwiek odnotowuje się zachorowania także u dzieci młodszych, które mają kilka lat, jak i u starszych, nawet dwudziestoletnich osób. Co może zmniejszać czujność rodziców i samych pacjentów? Niewątpliwie są to objawy kliniczne występujące u dziecka, nastolatka. Młodzi chłopcy są zwykle aktywni fizycznie, uprawiają dużo sportów. W związku z tym narażeni są na wszelkie urazy, kontuzje, przeciążenia. Ich konsekwencją są pojawiające się dolegliwości ze strony układu ruchu.

Może się zdarzyć, że uraz wywoła u takiej osoby ból, a także obrzęk w danym miejscu. Jednak niepokojące jest, gdy dziecko skarży się na ból, a nie został on poprzedzony żadnym urazem, dużym wysiłkiem fizycznym. Podobnie jest w sytuacji, gdy nie ma podstaw, aby wytłumaczyć pojawienie się obrzęku. Należy pamiętać, że mięsak Ewinga rozwijać się może w różnych kościach, choć dość często ma to miejsce w obrębie kości kończyn dolnych oraz kości miednicy. Rodzice nie powinni bagatelizować objawów, zwłaszcza, jeśli nie ustępują, a wręcz nasilają się. Warto zwrócić uwagę na to, czy w ostatnim czasie nie pojawiały się stany podgorączkowe lub gorączka u pacjenta. Istotną informacją jest także utrata masy ciała, chudnięcie.

Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza, ponieważ w ten sposób rozpocznie się proces diagnostyczny. Zwykle na początku wykonywane jest badanie rtg. Zaleca się również sprawdzenie morfologii krwi. Gdy w powyższych badaniach opisane zostaną nieprawidłowości, dziecko powinno być skierowane pilnie do specjalistycznego ośrodka. W nim poszerzona zostanie diagnostyka o dokładniejsze badania obrazowe. Aby rozpocząć leczenie konieczne jest również wykonanie badania histopatologicznego, które ostatecznie potwierdza rozpoznanie mięsaka Ewinga. Dopiero wtedy rozpoczyna się leczenie. Leczenie chirurgiczne poprzedzone jest zazwyczaj chemioterapią. Po operacji w ramach terapii uzupełniającej stosuje się także chemioterapię.

Czy znacie kogoś, kto chorował na tę przypadłość? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =