Migotanie przedsionków serca - przyczyny i objawy

Choroby    
ocena

Migotanie przedsionków jest częstym zaburzeniem rytmu serca, które występuje u ludzi. Uważa się, że plasuje się ono na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o tzw. nadkomorowe zaburzenia rytmu.

Migotanie przedsionków serca - przyczyny i objawy

photoxpress.com

Na czym polega istota migotania przedsionków?

Wiadome jest, że fizjologicznie serce człowieka pracuje jakby etapami. Posiada ono swój własny automatyzm, który niejako mobilizuje serce do pracy polegającej na skurczach i rozkurczach oraz ich skutkach. Najpierw kurczą się przedsionki, później komory. Procesy te muszą zachodzić z odpowiednią częstością, aby pompa, jaką jest serce, spełniała dobrze swoją rolę, czyli tłoczyła krew do płuc w celu jej utlenowania oraz na obwód ciała, aby dostarczyć każdej komórce odpowiednią ilość tlenu.

W przebiegu migotania przedsionków ta harmonia ulega zaburzeniu. Przedsionki zaczynają kurczyć się zdecydowanie za szybko i za często. Ich rytm pracy staje się bezładny, jego częstość wynosi od 350 do 700/minutę. Sprawia to, że – mówiąc obrazowo – przedsionki biją swoim własnym rytmem, zaś komory swoim. Panuje totalny chaos i nie można wychwycić żadnej zależności pomiędzy pracą przedsionków a pracą komór. Takie zjawisko nie jest bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu, ponieważ zaburzeniu ulega cała efektywność hemodynamiczna.

Migotanie przedsionków może być napadowe, przetrwałe lub utrwalone. Rodzaj migotania określa się w przypadku świeżo wykrytego zaburzenia rytmu. O napadowym migotaniu mówimy, jeśli pojawi się i ustąpi w ciągu 7 dni samo. Przetrwałe dotyczy tych przypadków, w których nie mija ono po tygodniu. Każde migotanie może mieć cechy utrwalonego migotania przedsionków, jeśli leczenie go za pomocą kardiowersji nie przyniosło poprawy, bądź przyniosło poprawę, ale stan migotania powrócił w ciągu doby czasu.

Zawsze rodzi się pytanie – skąd się w ogóle bierze migotanie przedsionków?

Najczęściej przyczyny związane są z jakimiś zaburzeniami, nieprawidłowościami, chorobami serca. Często predysponują do niego: nadciśnienie tętnicze, wady nabyte zastawki mitralnej, może też być skutkiem przebytego zawału serca. Prawie połowa chorych, którzy leczą się z powodu niewydolności serca, może mieć także migotanie przedsionków. Istnieje również grupa przyczyn, które nie są związane z patologiami samego serca. Wśród nich najczęstsza jest nadczynność tarczycy.

Co powinno zaniepokoić pacjenta?

Szczególnie postać napadowa migotania przedsionków związana jest z pojawieniem się symptomów klinicznych. Wówczas chorzy nagle odczuwają kołatanie serca, opisują, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej. Dodatkowo czują się słabi, mogą u nich wystąpić zawroty głowy, a nawet omdlenia. Natomiast postać utrwalona migotania przedsionków u bardzo wielu pacjentów nie powoduje żadnych objawów.

Czy spotkaliście się kiedyś z migotaniem przedsionków? Co wywołało tę dolegliwość? Czekamy na Wasze komentarze!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =