Choroby Migotanie przedsionków serca - przyczyny i objawy

Migotanie przedsionków serca – przyczyny i objawy

-

Na czym polega istota migotania przedsionków?

Wiadome jest, że fizjologicznie serce człowieka pracuje jakby etapami. Posiada ono swój własny automatyzm, który niejako mobilizuje serce do pracy polegającej na skurczach i rozkurczach oraz ich skutkach. Najpierw kurczą się przedsionki, później komory. Procesy te muszą zachodzić z odpowiednią częstością, aby pompa, jaką jest serce, spełniała dobrze swoją rolę, czyli tłoczyła krew do płuc w celu jej utlenowania oraz na obwód ciała, aby dostarczyć każdej komórce odpowiednią ilość tlenu.

W przebiegu migotania przedsionków ta harmonia ulega zaburzeniu. Przedsionki zaczynają kurczyć się zdecydowanie za szybko i za często. Ich rytm pracy staje się bezładny, jego częstość wynosi od 350 do 700/minutę. Sprawia to, że – mówiąc obrazowo – przedsionki biją swoim własnym rytmem, zaś komory swoim. Panuje totalny chaos i nie można wychwycić żadnej zależności pomiędzy pracą przedsionków a pracą komór. Takie zjawisko nie jest bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu, ponieważ zaburzeniu ulega cała efektywność hemodynamiczna.

Migotanie przedsionków może być napadowe, przetrwałe lub utrwalone. Rodzaj migotania określa się w przypadku świeżo wykrytego zaburzenia rytmu. O napadowym migotaniu mówimy, jeśli pojawi się i ustąpi w ciągu 7 dni samo. Przetrwałe dotyczy tych przypadków, w których nie mija ono po tygodniu. Każde migotanie może mieć cechy utrwalonego migotania przedsionków, jeśli leczenie go za pomocą kardiowersji nie przyniosło poprawy, bądź przyniosło poprawę, ale stan migotania powrócił w ciągu doby czasu.

Zawsze rodzi się pytanie – skąd się w ogóle bierze migotanie przedsionków?

Najczęściej przyczyny związane są z jakimiś zaburzeniami, nieprawidłowościami, chorobami serca. Często predysponują do niego: nadciśnienie tętnicze, wady nabyte zastawki mitralnej, może też być skutkiem przebytego zawału serca. Prawie połowa chorych, którzy leczą się z powodu niewydolności serca, może mieć także migotanie przedsionków. Istnieje również grupa przyczyn, które nie są związane z patologiami samego serca. Wśród nich najczęstsza jest nadczynność tarczycy.

Co powinno zaniepokoić pacjenta?

Szczególnie postać napadowa migotania przedsionków związana jest z pojawieniem się symptomów klinicznych. Wówczas chorzy nagle odczuwają kołatanie serca, opisują, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej. Dodatkowo czują się słabi, mogą u nich wystąpić zawroty głowy, a nawet omdlenia. Natomiast postać utrwalona migotania przedsionków u bardzo wielu pacjentów nie powoduje żadnych objawów.

Czy spotkaliście się kiedyś z migotaniem przedsionków? Co wywołało tę dolegliwość? Czekamy na Wasze komentarze!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co kupić dla małego kota? Wyprawka

Zanim przyniesiemy do domu kociaka dobrze jest się wcześniej przygotować. Podstawowe akcesoria to kuweta, żwirek, miski na wodę i pokarm, karma, zabawki, posłanie.

Ekwiwalent za telefon prywatny do celów służbowych

Często zdarza się, że pracownicy wykorzystują prywatne telefony do celów służbowych i dostają za to ekwiwalent pieniężny. Wówczas rodzą się wątpliwości, czy kwoty ekwiwalentu powinny podlegać opodatkowaniu.

Zobacz też

Jak przekonać rodziców do piercingu?

Piercing oznacza inaczej przekłuwanie i kolczykowanie. Nastolatki przekłuwają różne części ciała, w które wprowadzane są kolczyki. Piercing często spotyka się z reakcją negatywną rodziców, a nastolatek ma trudne zadanie przekonania ich do tego. Jeśli jesteś nastolatkiem, rozpoczynając rozmowę, musisz zachować spokój. Pokaż, że to nie jest tylko twój wymysł czy zachcianka, a sprawa, na której bardzo Ci zależy.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: