Migrena - informacje

Choroby    
ocena

Choć mężczyźni uważają je za świetną kobiecą wymówkę, na bóle głowy cierpi ponad 65% ludzi, nie tylko kobiet. Niekiedy pojawiają się okresowo, ale czasem są dolegliwościami przewlekłymi, wymagającymi leczenia ponieważ nie mijają po zażyciu zwykłej tabletki przeciwbólowej, a cierpiącej na nie osobie potrafią skutecznie utrudnić życie i normalne funkcjonowanie.

Migrena - informacje

sxc.hu

Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, przebieg oraz czas trwania. Jedne z nich mogą być ostre, zlokalizowane w jednym miejscu, inne tępe i promieniujące. Najczęściej wywołuje je stres, złe odżywianie, zmęczenie oraz używki, takie jak alkohol czy papierosy. Najbardziej uciążliwa jest jednak kilkudniowa napadowa migrena. Potrafi ona wyłączyć z życia cierpiącą na nią osobę nawet na 3 dni.

Migrenie najczęściej towarzyszą pulsujące bóle głowy, odczuwane jako silne, tętniące, zaczynające się zazwyczaj w skroni i promieniujące przez oko w kierunku szczęki, a czasem nawet aż do szyi. W czasie migreny pojawia się także nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, pojawiające się przed oczami mroczki, tzw. aura. Inne, często pojawiające się u cierpiących na migrenę objawy to także pojawiające się zwykle w czasie intensywnego bólu głowy zaburzenia mowy i koncentracji, nudności i wymioty, zawroty głowy, uczucie drętwienia ciała, dreszcze, kołatanie serca i zimne poty. Choć brzmi to dość poważnie, z migreną można żyć, można skutecznie uśmierzyć jej ból, a nawet jej zapobiegać.

Przyczyny migreny nie są do końca znane. Diagnoza stawiana przez lekarzy neurologów opierana jest zwykle na podstawie podobnych opisów podawanych przez pacjentów podczas wywiadu lekarskiego. Najczęściej powoduje ją nagły spadek lub wzrost ciśnienia, silny wiatr, stres, zbyt długi lub zbyt krotki sen. Powoduje ją również wiele produktów spożywanych przez nas na co dzień, takich jak czekolada, czerwone wino, żółty ser, cytrusy czy wędzone ryby.

Wiele wskazuje na to, że migrena jest dziedziczna. Niemal 50% dzieci dziedziczy ją po jednym z chorujących rodziców, a prawie 80%, gdy cierpi na nią oboje z nich. Ponieważ 80% chorych na migrenę to kobiety, zrozumiałe wydaje się traktowanie jej przez mężczyzn za kobiecą wymówkę na każdą okazję. Cierpią na nią najczęściej panie w wieku 25-40 lat, a jej objawy często ustępują podczas ciąży, karmienia piersią i po menopauzie.

Jak ją leczyć? Nie wiadomo. Istnieje opinia, że na migrenę nie ma lekarstwa. W przypadku tego charakterystycznego bólu głowy najskuteczniejsze wydają się być domowe metody oraz unikanie czynników powodujących ją.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =