Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, przebieg oraz czas trwania. Jedne z nich mogą być ostre, zlokalizowane w jednym miejscu, inne tępe i promieniujące. Najczęściej wywołuje je stres, złe odżywianie, zmęczenie oraz używki, takie jak alkohol czy papierosy. Najbardziej uciążliwa jest jednak kilkudniowa napadowa migrena. Potrafi ona wyłączyć z życia cierpiącą na nią osobę nawet na 3 dni.

Migrenie najczęściej towarzyszą pulsujące bóle głowy, odczuwane jako silne, tętniące, zaczynające się zazwyczaj w skroni i promieniujące przez oko w kierunku szczęki, a czasem nawet aż do szyi. W czasie migreny pojawia się także nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, pojawiające się przed oczami mroczki, tzw. aura. Inne, często pojawiające się u cierpiących na migrenę objawy to także pojawiające się zwykle w czasie intensywnego bólu głowy zaburzenia mowy i koncentracji, nudności i wymioty, zawroty głowy, uczucie drętwienia ciała, dreszcze, kołatanie serca i zimne poty. Choć brzmi to dość poważnie, z migreną można żyć, można skutecznie uśmierzyć jej ból, a nawet jej zapobiegać.

Przyczyny migreny nie są do końca znane. Diagnoza stawiana przez lekarzy neurologów opierana jest zwykle na podstawie podobnych opisów podawanych przez pacjentów podczas wywiadu lekarskiego. Najczęściej powoduje ją nagły spadek lub wzrost ciśnienia, silny wiatr, stres, zbyt długi lub zbyt krotki sen. Powoduje ją również wiele produktów spożywanych przez nas na co dzień, takich jak czekolada, czerwone wino, żółty ser, cytrusy czy wędzone ryby.

Wiele wskazuje na to, że migrena jest dziedziczna. Niemal 50% dzieci dziedziczy ją po jednym z chorujących rodziców, a prawie 80%, gdy cierpi na nią oboje z nich. Ponieważ 80% chorych na migrenę to kobiety, zrozumiałe wydaje się traktowanie jej przez mężczyzn za kobiecą wymówkę na każdą okazję. Cierpią na nią najczęściej panie w wieku 25-40 lat, a jej objawy często ustępują podczas ciąży, karmienia piersią i po menopauzie.

Jak ją leczyć? Nie wiadomo. Istnieje opinia, że na migrenę nie ma lekarstwa. W przypadku tego charakterystycznego bólu głowy najskuteczniejsze wydają się być domowe metody oraz unikanie czynników powodujących ją.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetody leczenia łuszczycy
Następny artykułOdstraszanie gołębi z balkonu

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here