Migrena oczna - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Migrena oczna, nazywana inaczej wzrokową lub klasyczną jest chorobą bardzo często występującą, która często przzyczynia się do pogarszenia jakości życia chorego. Może się rozwinąć w każdym wieku, znane są także liczne przypadki rozwoju tego schorzenia u dzieci do 12 roku życia.

Migrena oczna - przyczyny, objawy, leczenie

morguefile.com

Bardziej podatne na tą chorobę są kobiety, u których chorobę tę stwierdza się 3 razy częściej niż u mężczyzn. Jeżeli o chodzi o wiek, to zwiększone ryzyko zapadalności na migrenę jest po okresie dojrzewania oraz w okresie menopauzalnym. Do osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tej choroby należą osoby, cierpiące na alergię pokarmową, u których stwierdza się częste zmiany ciśnienia, osoby narażone na stres, niedobór snu, zmęczenie.

Bezpośrednie przyczyny występowania migreny nie zostały do końca wyjaśnione. Stwierdzono, że w niektórych przypadkach może być to choroba dziedziczna, gdyż stwierdzono występowanie tej choroby w obrębie danej rodziny. Uważa się także, że na rozwój i nasilenie migreny ocznej ma wpływ godpodarka hormonalna, a dokładnie poziom estrogenów. W trakcie menstruacji dochodzi do spadku poziomu estrogenów w organizmie, co wywołuje atak migreny, natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdzie poziom tych hormonów jest podwyższony, kobiety znacznie łagodniej przechodzą tą chorobę- napady są rzadsze i mniej nasilone. Te badania potwierdzają fakt, że ryzyko rozwoju migreny znacznie zwiększa się w okresie menopauzy oraz że choroba ta częściej dotyka kobiet.

Oprócz przyczyn migreny ocznej określono czynniki, które wpływają na nasilenie bólu w czasie napadu migreny. Do takich czynników należą: produkty spożywcze - czekolada, tłuste pożywienie, alkohol; czynniki środowiskowe - silny wiatr, jaskrawe światło; zmiany hormonalne; wysiłek fizyczny i stres.

Napad migreny ocznej charakteryzuje się silnym bólem głowy, któremu towarzyszą problemy z widzeniem - zmienia się ostrośc widzenia, pojawia się tzw. aura, która charakteryzuje się błyskami świetlnymi, jaskrawymi czy zygzakowatymi liniami przed oczyma. Tego typu problemy ze wzrokiem trwają od 5 do 20 minut. Nie mają one żadnego trwalszego wpływu na ostrość widzenia.

Jest to choroba, której napady są nagłe i bardzo uporczywe. Chorzy na tę chorobę, powinni regularnie kontrolować ciśnienie krwi, w miarę możliwości unikać czynników(wyżej wymienionych), które mają negatywny wpływ na ewentualne wystąpienie czy nasilenie ataku migreny. Jeżeli chodzi o domowe sposoby leczenia migreny ocznej, to należą do nich: sen, który pomaga w pozbyciu się aury oraz zimny okład na oczy i czoło. Ponadto do swojej diety należy włączyć proudukty bogate w witaminy i składniki mineralne. Można także przyjmować suplementy diety, dostarczające do organizmu te składniki.

Leczenie farmakologiczne, które odpowiednio ustala lekarz, ma na celu uregulowanie gospodarki hormonalnej. Często zalecane są zastrzyki z sumatripanu, które dają pożądany efekt. Najczęściej chorzy przyjmują środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie leków nie jest obojętne dla organizmu i niejednokrotnie, występujące efekty niepożądane znacznie przewyższają efekty terapeutyczne. Tak dzieje się np. w przypadku chorych na migrenę oczną, którzy stosując same leki przeciwbólowe, nie zdają sobie sprawy z tego, że często towarzyszące tej chorobie zaburzenia perystaltyki, wpływają negatywnie na wchłanianie tego leku z przewodu pokarmowego. Z tego powodu zalecana jest terapia skojarzona leków przeciwbólowych z lekami przeciwwymiotnymi.

Dopuszczalne jest także zastosowanie leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Są one dostępne bez recepty. Przy stosowaniu tych leków należy pamitać o tym, że nie możemy stosować dwóch lub więcej leków z tej grupy jednocześnie. Jest to ważne także z tego względu, że chory może niereagować na dany lek z tej grupy, ale mogą być u niego widoczne efekty leczenia innym lekiem także z grupy NLPZ. Kiedyś uznawanym i bardzo powszechnie stosowanym lekiem w leczeniu migreny był winian ergotaminy- sól związku należącego do alkaloidów sporyszu. Obecnie nie jest on stosowany, nawet jego jednorazowe podanie może być niebezpieczne.

W leczeniu migreny stosowanych jest wiele metod. Warto najpierw spróbować metod domowych, a dopiero gdy one nie przynoszą pożądanych efektów, zastosować leczenie farmakologiczne. Wcześniej jednak warto skonsultować się z lekarzem.

Doświadczyliście kiedyś ataków migreny? Jak staracie się sobie z nimi poradzić? Dajcie znać.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =