Choroby Migrena - przyczyny, objawy, leczenie

Migrena – przyczyny, objawy, leczenie

-

Ból głowy daje się we znaki, ale migrena jest jego szczególną odmianą. Osoba przechodząca migrenę może nie być w stanie normalnie funkcjonować z powodu migrenowego bólu głowy. Zaczyna się „niewiennie”, od zwykłego bólu głowy, który jest zlokalizowany w konkretnym miejscu. Niestety, zdarza się również tak, że pulsujący ból rozchodzi się po całej głowie. Gdy towarzyszą mu nudności i wymioty, jest jeszcze gorzej. Migrenowy stan może minąć już po kilku godzinach, ale niekiedy przechodzi dopiero po kilku dniach.

Osobom cierpiącym na migrenę szczególnie zaleca się stosowanie metod relaksacyjnych. Medycyna różnie radzi sobie z migreną. W najbardziej ostrych przypadkach, gdy stany migrenowe występują conajmniej kilka razy w miesiącu, lekarz może przepisać specjalny lek, jak Propranol czy Werapamil. Ten pierwszy zmniejsza skurcze naczyń. Przewlekłe stany depresyjne nie napawają optymizmem, nie ma więc nic dziwnego w tym, ze osoby cierpiące na migrenę często zażywają środki antydepresyjne.

Osoby, które cierpią na dolegliwości związane z wymiotami, mogą zażywać ergotaminę. Lek można dostać również w postaci czopków. Jednak naszybsze działanie ma Sumatriptan. Lek aplikuje się w postaci zastrzyku bądź tabletek, w trakcie napadu migreny. Z bardziej popularnych leków ulgę może przynieść aspiryna, zwłaszcza zażyta bezpośrednio po ataku. Jej działanie wzmacnia metoclopramid.

Nie należy zapominać o niekonwencjonalnych metodach leczenia migreny. Miłym zaskoczeniem może okazać się aromaterapia, szczególnie podczas stosowania olejków o zapachu lawendy. Fachową pomocą w przypadków bóli migrenowych chętnie służy homeopata. Inną niekonwencjonalną metodą jest biofeedback –rozgrzewanie górnych i dolnych kończyn ciała. W ten sposób powoduje się rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może wpłynąć na rozluźnienie naczyń krwionośnych czaszki. Biofeedback może znacznie skrócić okres trwania migreny.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułBadanie USG
Następny artykułKiedy kupić dziecku telefon komórkowy?
Arnika Mazur

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nosić dziecko?

Noszenie małego dziecka to nie lada wyzwanie. Mamom przychodzi to bardziej naturalnie, tatusiowie zaś sięgają po swoją pociechę z drżącymi rękoma. Przy noszeniu dziecka należy pamiętać o kilku zasadach. Ale najważniejsze to opanowanie – dziecko czuje niepokój rodziców. Dlatego najważniejsze zalecenie to spokój, i jeszcze raz spokój.

Szparagi – przepisy

Właściwości szparagów i ich wpływ na organizm człowieka są nieocenione. Mają właściwości moczopędne, usprawniają pracę serca, a także pozbawione są tłuszczu, cholesterolu i sodu. Są nie tylko bardzo smaczne, ale także bardzo łatwe do przyrządzenia i doskonale komponują się z daniami z jajek, drobiem i cielęciną. Jednak, aby rzeczywiście były smaczne, należy je odpowiednio przygotować.

Zobacz też

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, udzieloną pracownikowi na jego wniosek złożony w formie pisemnej. Żadne przepisy nie określają możliwej długości trwania takiego urlopu, a jego otrzymanie jest uznaniowe i jest zazwyczaj indywidualną kwestią ustalaną pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: