Mocznica - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Aby przybliżyć istotę mocznicy, należy rozpocząć od wyjaśnienia, na czym polega przewlekła niewydolność nerek. To stan, który powstaje w skutek zaburzenia czynności nerek, z kolei zaburzenie funkcjonowania nerek charakteryzuje się tym, że nie można go odwrócić oraz nieustannie postępuje.

Mocznica - przyczyny, objawy, leczenie

photoxpress.com

Do rozpoznania u pacjenta przewlekłej niewydolności nerek niezbędne jest oznaczenie wskaźnika przesączania kłębuszkowego. Diagnozę potwierdza wartość GFR poniżej 90 ml/min/1,73m2.

Jakie przyczyny powodować mogą przewlekłą niewydolność nerek?

W naszym kraju najczęściej przewlekła niewydolność nerek powstaje w wyniku nefropatii cukrzycowej. Często także mogą do niej doprowadzać kłębuszkowe zapalenia nerek, śródmiąższowe zapalenia nerek, nefropatia wynikająca z nadciśnienia tętniczego. Jak można wywnioskować, skoro przewlekła niewydolność nerek postępuje, to określono kolejne stadia choroby. Ostatnim stadium jest właśnie mocznica, czyli przewlekła schyłkowa niewydolność nerek. Takie rozpoznanie można postawić choremu, u którego GFR wynosi mniej niż 15 ml/min/1,73m2. Wraz z postępem niewydolności nerek dochodzi do wzrostu stężenia kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, a wynika to z gromadzenia się substancji, które powstają w przemianie białek – nazywane są one toksynami mocznicowymi.

Pacjenci, u których stwierdza się mocznicę, zwaną także schyłkową przewlekłą niewydolnością nerek, mogą prezentować bardzo różnorodne objawy, które dotyczyć mogą prawie wszystkich układów. Z tzw. objawów ogólnych – pacjenci skarżą się na osłabienie, trudności w zasypianiu. Mają oni problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją. Mogą być albo nadmiernie pobudzeni, albo odwrotnie – przytłumieni i obojętni. Skóra takich osób wydaje się sucha, czasami pojawia się świąd, który zmusza pacjentów do drapania się, co z kolei sprawia, że pojawiają się na skórze linijne przeczosy. U pacjentów mogą wystąpić obrzęki lub – odwrotnie – cechy odwodnienia w wyniku zaburzeń nawodnienia. W bardzo zaawansowanych postaciach mocznicy na skórze obecny być może szron mocznicowy.

Jeśli chodzi o przewód pokarmowy, chorzy zgłaszają nudności, wymioty, gorzej odczuwają różne smaki, czasem nie mają apetytu. Zaburzenia dotyczyć mogą także układu krążenia i mieć postać niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu. Ze strony układu nerwowego nierzadko występują bóle głowy, pogorszenie słuchu, drżenia mięśniowe, a także różnie nasilone zaburzenia depresyjne, poczucie niepokoju, a nawet psychozy. U kobiet pojawić się mogą zaburzenia miesiączkowania, panowie zgłaszają często problemy z potencją, zaś u obu płci spada libido. Wystąpić mogą także objawy hematologiczne, przede wszystkim polegają one na tym, że stwierdza się u pacjentów niedokrwistość, cechy skazy krwotocznej.

Pacjenci z mocznicą muszą być poddawani dializoterapii. Alternatywna możliwość leczenia to przeprowadzenie u tych chorych operacji przeszczepu nerki. Leczenie zwykle przynosi poprawę kliniczną, a część objawów ustępuje, bądź też symptomy stają się mniej nasilone.

Czy spotkaliście się kiedyś z tą chorobą? Jaką terapię zastosowano? Podzielcie się opinią w komentarzu

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =