Za co odpowiada móżdżek?

Ten element mózgu odpowiedzialny jest za czuwanie nad utrzymaniem równowagi w przestrzeni, w której człowiek się znajduje. Wpływa także na ruchy gałek ocznych. Dzięki temu człowiek wie, w jakim ułożeniu znajdują się jego ciało względem otoczenia. Co więcej, nawet z zamkniętymi oczami jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie położenie względem siebie ma nasz tułów, kończyny, głowa itp. Móżdżek odpowiedzialny jest za koordynowanie, nadzorowanie wszystkich ruchów, które wykonuje człowiek. Zapewnia on płynność wykonywania ruchów oraz to, że człowiek wykonuje ruchy pewnie.

Móżdżek wpływa też na to, że ruchy stają się precyzyjne. Można powiedzieć, że móżdżek przechowuje informacje o różnego rodzaju ruchach i czuwa, aby przebiegały one prawidłowo. Jego rola w funkcjonowaniu organizmu człowieka związana jest także z utrzymywaniem napięcia mięśniowego.

Połączenia z wieloma strukturami układu nerwowego oraz rola koordynacyjna, którą pełni móżdżek, sprawiają, że w przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, chory może mieć różnorakie objawy, które świadczą i przemawiają za patologią toczącą się w móżdżku. Mogą to być chociażby różne wady ośrodkowego układu nerwowego, guzy zlokalizowane w pobliżu lub w samym móżdżku. Ponadto, do uszkodzenia móżdżku dojść może w konsekwencji udaru niedokrwiennego bądź też w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Mimo różnorodności przyczyn, objawy kliniczne świadczące o uszkodzeniu móżdżku są dość charakterystyczne. Pierwszą ważną informacją jest fakt, iż symptomy pojawiają się po tej samej stronie, której dotyczą uszkodzenia. Typowa jest ataksja, czyli niezborność. Polega ona na tym, ze ruchy wykonywane przez chorego są niezgrabne, nie udaje się wykonać ruchów np. naprzemiennego szybkiego odwracania rąk raz stroną grzbietową, a raz dłoniową, co nazywa się adiadachokinezą.

Pacjenci mają trudności w chodzeniu, ponieważ upośledzona jest ich równowaga. Czasami stwierdza się zaburzenia zwane dysmetrią. Sprawdza się je, np. kładąc na stoliku przed chorym długopis. Prosi się, aby pacjent wziął go do ręki, chory natomiast jakby nie może „trafić” dobrze w przedmiot: albo sięga za blisko niego, albo za daleko, zatem nie ma właściwej miary w wykonywaniu ruchów. Mogą pojawić się drżenia zamiarowe, czyli drżenia mięśni przy wykonywaniu ruchów, np. przy sięganiu po wspomniany długopis. Można zaobserwować, że napięcie mięśniowe u takich chorych jest zwykle obniżone.

Czasami dołączają się zaburzenia związane z mową. Pacjent mówi powoli, ma się wrażenie, że mówi tak, jakby sylabizował. Określa się taką mowę skandowaną. Nie zawsze, ale istnieje możliwość pojawienia się oczopląsu. Z uwagi na to, że chory ma zaburzenia równowagi, chodzi w sposób niepewny. Dosyć szeroko rozstawia nogi, ponieważ w ten sposób czuje się pewniej. Zdarza się, że w trakcie chodzenia pada na ziemię. W trakcie, gdy chory chodzi, można zauważyć również, że jego ciało nie przybiera prawidłowego wyglądu. Bywa, że tułów jest jakby wysunięty do tyłu i pozostaje w tyle w stosunku do innych części ciała.

Czy mieliście kiedyś problemy z móżdżkiem? Jakie były pierwsze objawy? Czekamy na Wasze komentarze

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWodogłowie – definicja, leczenie
Następny artykułJak przenieść save z PS3 na PS3?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here