Choroby Mukowiscydoza - objawy, badania, leczenie

Mukowiscydoza – objawy, badania, leczenie

-

Szacuje się, że rocznie rodzi się w Polsce około 150 dzieci chorych na mukowiscydozę. Ponieważ jej źródła można doszukiwać się w genetyce, przyczyną są nieprawidłowe geny, dziedziczone po obojgu rodzicach. Choroba w równym stopniu dotyka chłopców, jak i dziewczynek.

Mukowiscydoza objawia się produkcją bardzo lepkiego śluzu, upośledzającego pracę narządów wyposażonych w gruczoły śluzowe (układu pokarmowego, oddechowego, rozrodczego). Zaatakowany układ oddechowy reaguje przede wszystkim chorobą oskrzelowo-płucną. Symptomami są przewlekły kaszel, czasami duszność, a także nawracające zapalenia oskrzeli wywoływane przez bakterie z zalegającego w oskrzelach śluzu. Upośledzone działanie układu pokarmowego natomiast charakteryzuje się utrudnionym trawieniem i wchłanianiem. Efektem są zaburzenia odżywiania, niska masa ciała i wzrost. Można wskazać na wiele przykrych dolegliwości żołądkowych: obfite stolce, niedrożność jelit, zapalenia trzustki. Mukowiscydozę cechuje ponadto słony pot (w wyniku zawyżonego stężenia chloru i sodu) oraz duża męczliwość, zwłaszcza przy wysiłku.

Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną, trzeba z nią funkcjonować przez całe życie. Co więcej – nie znaleziono skutecznej metody leczenia. Działania medyczne mają przede wszystkim na celu wydłużenie życia i poprawienie jego komfortu. Choroba jest coraz szybciej ujarzmiana ze względu na wspomniane już badania przesiewowe. Jest to niezmiernie ważne, gdyż najlepsze efekty przynosi szybko podjęta interwencja. Dziecko chore na mukowiscydozę musi być zawsze pod szczególną opieką. Konieczne jest usuwanie gęstego śluzu z dróg oddechowych oraz profilaktyka zapalenia płuc i oskrzeli. Chory musi przyjmować leki rozrzedzające śluz oraz mieć uzupełniane niedobory enzymów trawiennych. W usuwaniu wydzieliny pomaga oklepywanie pleców oraz stosowanie inhalatorów. Wszystko zmierza do zapobiegnięcia zmianom oskrzelowo-płucnym.

Z powodu atakowanego układu pokarmowego chorym grozi niska masa ciała i niedożywienie. Ważna jest więc odpowiednia dieta – wysokoenergetyczna, z dużą ilością witamin. Obniżona odporność oraz wysokie ryzyko zakażeń bakteryjnych wymuszają konieczność wyjątkowej ochrony dziecka.

Zetknęliście się kiedyś z tą chorobą? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zaprojektować taras?

Gwarancją na stworzenie tarasu, który idealnie będzie pasował do charakteru naszego domu, jest zaplanowanie go już podczas projektowania i planowania całego domu. Na tym etapie najłatwiej jest również dokonać rewolucyjnych zmian, dotyczących np. jego usytuowania.

Cebulaki – przepis

Cebulaki to najczęściej drożdżowe bułki nadziewane podsmażoną cebulą. Chociaż występują pod różnymi nazwami w całym kraju, wydaje się, że słowo nazywające te pyszne chrupiące bułeczki pochodzi z Podkarpacia.

Zobacz też

Jaki prezent na 25 urodziny?

Dwadzieścia pięć lat to już ćwierć wieku. W tym wieku zaczynamy być zmuszani przez okoliczności do podejmowania różnych poważnych życiowych wyborów. Szukamy pracy i odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Ale to też piękny czas zabawy i poznawania świata.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: