Nadżerka szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Niektórzy ginekolodzy nieco żartobliwie mówią, iż kobiety dzielą się na trzy grupy: te, które miały, mają lub będą miały nadżerkę. Problem ten dotyczy sporej ilości kobiet, dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat.

Nadżerka szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

http://pixabay.com

Co to właściwie jest nadżerka? Zacznijmy od kilku informacji z dziedziny histologii. Szyjka macicy posiada między innymi część pochwową oraz kanał szyjki macicy. Część pochwową pokrywa nabłonek płaski, a kanał wyściela nabłonek gruczołowy. Jeśli nabłonek gruczołowy przemieści się tam, gdzie powinien być nabłonek płaski, mamy do czynienia z nadżerką.

Przyczyn powstawania nadżerki może być wiele, ale stosunkowo często wywołują ją zakażenia szyjki macicy, zarówno te, w których czynnikami etiologicznymi są bakterie, wirusy, jak i grzyby. Co najczęściej skłania pacjentów do zgłoszenia się do lekarza? Ból. Niestety nadżerka nie niesie ze sobą takich dolegliwości. O jej obecności świadczyć mogą upławy, obfita wydzielina z dróg rodnych, uczucie pieczenia w okolicach sromu. Najczęściej jednak kobieta dowiaduje się, że ma nadżerkę w czasie wizyty u ginekologa. Specjalista uwidacznia za pomocą wzierników szyjkę macicy i obserwuje wówczas czerwoną zmianę.

W każdym takim przypadku lekarz ginekolog jest zobowiązany do pobrania materiału do badania cytologicznego. Takie postępowanie jest zaliczane do standardowego działania ze strony lekarza. Dlaczego cytologia jest niezbędna? Badanie to pozwala na obejrzenie komórek pobranych z miejsca, które jest najczęstszym punktem wyjścia dla nowotworów szyjki macicy. Oceniając pobrany materiał pod mikroskopem, okazuje się, czy komórki są prawidłowe, czy toczy się stan zapalny oraz czy obecne są komórki podejrzane o przemianę nowotworową lub komórki raka.

Podobnie jak w wielu innych schorzeniach – wybór leczenia zależy od stanu pacjentki, zgłaszanych przez nią dolegliwości i wyniku badania ginekologicznego. Jakie są możliwości leczenia nadżerki? Z uwagi na to, że często przyczyną nadżerek są toczące się w obrębie dróg rodnych stany zapalne, niekiedy wystarcza leczenie, które ma na celu zniesienie go. Stosuje się do tego np. antybiotyki w formie globulek dopochwowych. Wśród możliwości terapii znajduje się także krioterapia. Jest to metoda, która polega na zastosowaniu ciekłego azotu, którym „zamraża” się nadżerkę, a mówiąc dokładniej – wywołuje się obumarcie komórek, które wchodzą w jej skład. Zalety tej metody to niewątpliwie brak dolegliwości bólowych w trakcie zabiegu i jego krótki czas trwania. Niestety po zamrażaniu nadżerki proces powrotu szyjki macicy do normy jest długi.

Czasami stosuje się u kobiet leczenie przy użyciu lasera. Przy usuwaniu nadżerki ważne jest, aby nie doprowadzić do wytworzenia się blizn w obrębie szyjki macicy, zwłaszcza u kobiet, które chcą jeszcze urodzić dziecko. Blizny mogłyby znacząco osłabić szyjkę, która odgrywa ważną rolę w czasie ciąży. Leczenie przy użyciu prądu, zwane elektrokoagulacją, niestety niesie ze sobą takie ryzyko. Próbowano usuwać nadżerki stosując różne substancje chemiczne, ale mała efektywność tych sposobów leczenia sprawiła, że nie są one stosowane w praktyce.

Do której grupy kobiet należycie? Miałyście kiedyś zdiagnozowną nadżerkę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =