Choroby Nerwiak niedojrzały - objawy, rozpoznanie, leczenie

Nerwiak niedojrzały – objawy, rozpoznanie, leczenie

-

Zdarza się także, że u dzieci rozwijają się guzy, które są zlokalizowane w innych miejscach ciała. Do takich guzów należy nerwiak niedojrzały. Istnieją jeszcze dwa określenia, które są synonimami używanymi do określenia tej choroby: neuroblastom i zwojak zarodkowy współczulny. Nazwy te nawiązują po części do pochodzenia komórek nowotworowych, które w tym przypadku wywodzą się z komórek grzebieni nerwowych. Nowotwór ten występuje w zasadzie jedynie u dzieci małych, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia, a w praktyce największa zachorowalność obejmuje dzieci w pierwszym roku życia.

Jakie objawy niepokoją rodziców?

Mali pacjenci są specyficzną grupą, ponieważ nie opiszą swoich dolegliwości. Zatem dużo zależy od rodziców, którzy powinni znać na tyle dobrze swoje dziecko, obserwować je, aby wiedzieć, kiedy dzieje się z nim coś niepokojącego. Nerwiak niedojrzały stanowi najczęściej masę guzowatą, która umiejscawia się w obrębie jamy brzusznej. Stąd też początkowe objawy są bardzo niespecyficzne.

Dziecko może wymiotować, mieć gorszy apetyt. Niestety w miarę postępu choroby stan dziecka dość szybko może się pogorszyć, dochodzi do tego, że dziecko traci na wadze, wygląda na bardzo wyniszczone, poci się. Zwykle jednak początkowe objawy sprawiają, że rodzice zgłaszają się do lekarza pediatry. Często guz jest duży i można go wyczuć przy palpacji jamy brzusznej.

Co jeszcze może spowodować guz?

Niekiedy zlokalizowany jest blisko kręgosłupa i wywoływać może ucisk na rdzeń kręgowy. Wówczas może taki ucisk sprawić, że u dziecka wystąpią zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca, a nawet niedowłady kończyn. Dużo rzadziej nerwiak niedojrzały lokalizuje się w obrębie śródpiersia czy szyi. Niestety nowotwór ten może dawać przerzuty do kości, wątroby, szpiku kostnego. Takie ogniska przerzutowe mogą także powodować manifestację różnorakich symptomów. Jeśli dotyczą kości, to dziecko może np. nie chcieć chodzić, skarżyć się na ból nóżek, utykać na którąś z nich. Co jeszcze charakteryzuje neuroblastomę? Guz ten ma zdolności do wydzielania amin katecholowych. Wyrzut tych związków do organizmu powoduje, że dziecko nagle czerwieni się i poci. Takie sytuacje przebiegają nagle, dość napadowo.

Co zrobić, żeby rozpoznać neuroblastomę?

Pierwszym etapem po zbadaniu dziecka przez lekarza jest najczęściej wykonanie badania obrazowego, którym z reguły jest USG jamy brzusznej, a później bardziej dokładana tomografia komputerowa. Wykonuje się również prześwietlenie klatki piersiowej. Przy podejrzeniu ucisku na rdzeń kręgowy można wykonać badanie z użyciem rezonansu magnetycznego. W celu zróżnicowania guza wykonuje się również oznaczenie katecholamin i ich metabolitów w moczu.

Leczenie nerwiaka niedojrzałego zależy oczywiście od tego, jaki jest stan ogólny dziecka oraz stopień zaawansowania choroby. We wczesnych stadiach leczenie oparte jest na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Na późniejszych etapach choroby rozpoczyna się terapię od chemioterapii, potem podejmuje się leczenie chirurgiczne, a jako leczenie podtrzymujące stosuje się chemioterapię.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Drgawki u psa – co robić?

Gdy nasz pies ma atak drgawek, ważne by nie znajdował się w miejscu, z którego może spaść i zrobić sobie krzywdę - należy zabezpieczyć go przed upadkiem na przykład odgradzając od krawędzi. Trzeba uważać, ponieważ pies może być oszołomiony i przestraszony tuż po ataku drgawek i ugryźć nawet właściciela nie rozpoznawszy go.

Reklamacja i zwrot towaru – kiedy możliwy?

W sklepach często umieszcza się powyższe ostrzeżenie dla klienta, które ma skłonić go do podjęcia racjonalnych decyzji podczas zakupów. Dotyczy ono raczej braku możliwości zwrotu pełnowartościowego towaru – czyli oddania rzeczy, którą kupiliśmy, a która z różnych przyczyn nie jest nam potrzebna. O ile zatem możliwość zwrotu dobrego, a nie wadliwego towaru może zostać rzeczywiście ograniczona, gdyż zależy ona od dobrej woli sprzedawcy – to prawo do żądania wymiany czy naprawy wadliwej rzeczy nie może zostać w ten sposób ograniczone.

Zobacz też

I filar emerytalny – co to?

Reforma emerytalna, która została wprowadzona w 1999 roku podzieliła system emerytalny na trzy filary. Pierwszy z nich jest obowiązkowy, zarządzany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i do niego trafia większość naszych emerytalnych świadczeń.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: