Niedobór witaminy D u dzieci - objawy

Choroby    
ocena

Dużo mówi się i pisze o roli witaminy D dla prawidłowego rozwoju malutkiego dziecka. Oczywiście, maluchy potrzebują wielu innych witamin, ale znaczenie witaminy D jest szczególne. Należy jednak ściśle przestrzegać dawkowania, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar może być niebezpieczny.

Niedobór witaminy D u dzieci - objawy

sxc.hu

Witamina D przeciwdziała krzywicy u dzieci, a jej niedobór może przyczyniać się do zwiększenia zachorowań na choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane lub cukrzycę typu pierwszego. Ponadto należy pamiętać, że niedobory witaminy D utrudniają wchłanianie wapnia z układu pokarmowego.

Witamina ta wytwarza się w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego też okresem najbardziej sprzyjającym jest czas wiosny i lata. Nie oznacza to, że maluch powinien prażyć się na słońcu. Nie można zapomnieć o smarowaniu odsłoniętych części ciała kremem ochronnym. Niewątpliwe jednak, w pochmurne dni jesieni i zimy, ilość wytwarzanej w organizmie witaminy D jest niewystarczająca. Szczególnie wtedy wskazane jest uzupełnianie niedoborów.

O ilości podawanej dzieciom witaminy powinien zadecydować pediatra. Ideałem byłoby przeprowadzanie u każdego maluszka badania krwi określającego poziom witaminy w organizmie. Niestety jest to rzadko podejmowana procedura. Zdarza się też, że jeden lekarz zaleca podawanie jednej kropelki dziennie, inny – dwóch. Mimo że kropla specyfiku wydaje się nie działać intensywnie, o przedawkowanie nietrudno (a wtedy dziecku mogą dokuczać biegunki, świąd skóry lub nudności). Pediatra powinien dopytać, czy mama maluszka przyjmowała witaminę D w ciąży, a także w jaki sposób maluszek jest karmiony.

UWAGA!

Okazuje się, że mleko modyfikowane jest wzbogacone witaminą D, a tym samym – pokrywa zapotrzebowanie na nią dziecięcego organizmu (jednak pod warunkiem, że jest wypijane dziennie w określonej ilości).

Z tematem podawania witaminy D związane jest ściśle zagadnienie zarastania ciemiączka. W powszechnej opinii utarło się, że wolno zarastające ciemiączko wymaga zwiększenia dawki witaminy. Tymczasem nie jest to takie jednoznaczne. Podobnie szybkie zarastanie nie oznacza konieczności odstawienia witaminy D. O dawkowaniu zawsze powinien decydować lekarz.

Najlepiej jest podawać witaminę prosto do buzi dziecka. Wymieszanie na przykład z mlekiem na łyżeczce nie gwarantuje przyjęcia całej dawki. Ważne jest, aby starszym dzieciom komponować jadłospis bogaty w produkty z witaminą D: ryby, sery, jajka, mleko.

Badacie poziom witaminy D u swojego dziecka? Uwzględniacie ją w jego diecie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =