Niedokrwistość z niedoboru żelaza - objawy, morfologia

Choroby    
ocena

Pod pojęciem niedokrwistości rozumiemy obniżenie we krwi stężenia hemoglobiny, hematokrytu oraz liczby erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Takie zmiany patologiczne często wywołują występowanie u pacjenta licznych objawów klinicznych.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza - objawy, morfologia

sxc.hu

Typowo pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu ogólnego uczucia osłabienia. Zauważają oni, że w ostatnim czasie nawet niewielki wysiłek fizyczny doprowadzał u nich do nieadekwatnego zmęczenia. Dokuczać im mogą także bóle i zawroty głowy. Uczenie się, praca sprawiają im trudności, bo nie mogą wystarczająco się skupić, zmniejszona jest ich koncentracja uwagi. W badaniu fizykalnym zwraca się uwagę na wygląd i kolor skóry, błon śluzowych i spojówek, które są zwykle blade. Określa się również częstość akcji serca, która może być przyspieszona.

Za niedokrwistością przemawiają bardzo często wyniki morfologii krwi. Na jakie parametry zwraca się uwagę? Po pierwsze ocenia się stężenie hemoglobiny we krwi. U osób z niedokrwistością jest ono niższe niż dolna granica normy, która u kobiet wynosi 12g/dl, a u mężczyzn 14g/dl. Obniżony jest zwykle wskaźnik o nazwie hematokryt (Ht) oraz może być zmniejszona liczba RBC, czyli czerwonych krwinek.

Jakim innym parametrom warto się przyjrzeć?

Istotny jest parametr MCV. Określa on średnią objętość erytrocytów. Jego norma wynosi od 80 do 98 fl. W przypadku zarówno niedokrwistości z niedoboru żelaza, jak i niedokrwistości chorób przewlekłych, wartość MCV jest obniżona. Taką niedokrwistość określa się mianem niedokrwistości mikrocytarnej. Najczęstszą przyczyną jej występowania jest niedobór żelaza w organizmie.

Bardziej narażone są na taki stan kobiety z uwagi na występujące u niech krwawienia miesięczne. Predysponowane są także dzieci i młodzież ze względu na szybki wzrost i duże zapotrzebowanie na żelazo, które nie zawsze w dostatecznym stopniu pokrywa dieta. Niedobory żelaza wystąpić mogą także u kobiet ciężarnych. Niewłaściwa dieta uboga w żelazo, a zatem pozbawiona mięsa, wątróbki, drobiu, ryb, sałaty, szpinaku może być przyczyną niedoborów żelaza. Niekiedy niedobory żelaza związane są z jego nadmierną utratą z organizmu np. w wyniku krwawień ostrych bądź przewlekłych.

Czy jakieś objawy kliniczne mogą towarzyszyć niedoborowi żelaza? Poza opisanymi powyżej objawami anemii możliwe jest pojawienie się zajadów w kącikach ust, nadmierne wypadanie włosów, wygładzenie języka, dolegliwości żołądkowe, sucha skóra. Lekarze zwykle rozpoczynają leczenie od podawania pacjentom preparatów żelaza. Przyjmowane jest ono najczęściej doustnie, dwa razy dziennie. Pacjent powinien zgłaszać się regularnie do lekarza i wykonywać kontrolne morfologie krwi.

O czym zawsze należy pomyśleć, jeśli wyniki pacjenta pomimo leczenia nie poprawiają się? Trzeba wiedzieć, że istnieje niedokrwistość chorób przewlekłych, w której przebiegu stwierdza się obniżenie wskaźnika MCV oraz obniżenie stężenia żelaza. Towarzyszyć może chorobom tkanki łącznej, chorobom nerek, procesom nowotworowym, przewlekłym zakażeniom. Wówczas trzeba dołożyć wszelkich starań, aby odnaleźć jej przyczynę.

Czy borykaliście się kiedyś z niedokrwistością? Jakie leczenie przeszliście? Opowiedzcie nam o tym!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =