Choroby Nietolerancja na gluten u dzieci - objawy

Nietolerancja na gluten u dzieci – objawy

-

Nietolerancja lub alergia na gluten zawsze wywołują objawy ze strony dziecięcego brzuszka. Do najczęstszych należą obfite kupki wraz ze słabym przybieraniem na wadze lub nieprzybieraniem, a także bólami brzucha. Podobne symptomy wywoływane są przez chorobę – celiakię. W tym wypadku również powinien zaniepokoić wygląd kupek. Najczęściej są one duże, jak gdyby tłuste, ze znaczną zawartością niewchłoniętych składników. Dzieje się tak z powodu niszczonych kosmków jelitowych, przez które niezbędne składniki odżywcze powinny przeniknąć do krwi. To, co nie dostaje się do krwiobiegu, zostaje wydalone w kupce. Tym samym maluch słabo rośnie i nie przybiera na wadze. Co więcej w wyniku „uciekających” wartości odżywczych dziecko może być osłabione lub zachorować dodatkowo na anemię.

Niezmiernie ważna jest prawidłowa diagnoza lekarska. Można przeprowadzić różne potwierdzające badania. Zawsze niezbędna będzie odpowiednia, bezglutenowa dieta, w przypadku celiakii przez całe życie, natomiast alergii – przez określony czas. Tylko ściśle przestrzegana dieta jest gwarantem poprawy stanu zdrowia, odbudowania zniszczonych kosmków jelitowych i przywrócenia prawidłowego wzrastania i przybierania na wadze.

Jadłospis powinien składać się z produktów bezglutenowych. Co więc jest zakazane? Między innymi tradycyjne pieczywo (chleb, bułki), makarony, mąki, nawet słodycze zawierające mąkę, ciasta i ciastka, płatki śniadaniowe, guma do żucia, parówki, pasztety, itd. Zastępników można szukać w sklepach z tzw. zdrową żywnością, na półkach z żywnością bezglutenową lub po prostu w internecie. Na przykład zamiast mąki możemy więc stosować koncentraty mąki. Niestety gotowe produkty są drogie, dlatego mając podstawowe bezglutenowe środki spożywcze, mamy gotują same. Dość często pojawiające się alergie na gluten zaowocowały wieloma przepisami na smaczne jedzenie dla dzieci.

Uwaga!

Przestawienie kuchni na dietę wykluczającą gluten może początkowo przynieść trudności. Nie ma jednak innego wyjścia, gdyż tylko ściśle przestrzegane ograniczenia przynoszą stopniową poprawę.

Podejrzewacie, że Wasze dziecko może być uczulone na gluten? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać!

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak pokonać lęk przed podróżą?

Lęk przed podróżą zaliczany jest do grupy nerwic. Silny strach pojawia się zazwyczaj kilka dni przed planowanym wyjazdem. Jak uwolnić się od lęku przed podróżą i przywrócić sobie tym samym spokój ducha?

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Istnieje wiele powodów, dla których mężczyźni nie dochowują wierności swoim stałym partnerkom. Dużo zależy od jakości związku, jaki tworzą z kobietą, ale także od ich indywidualnych predyspozycji i osobistych zasad życiowych. Każda kobieta chciałaby znać sekret męskiej stałości. Najlepszą drogą do jego odkrycia jest rozważenie przyczyn męskiej zdrady.

Zobacz też

Zaskórniki – domowe sposoby

Są one typowe nie tylko dla osób z cerą trądzikową. Właściwie dotykają każdego tylko w mniejszym lub większym stopniu. Niekiedy są tak małe, że ledwo je widać, ale czasami przyjmują formęnieestetycznych krost.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: