Nowotwory jądra - objawy

Choroby    
ocena

Wiedza o nowotworach jądra nie jest aż tak rozpowszechniona jak w przypadku najczęściej występujących nowotworów jak: rak piersi, rak płuca, rak prostaty, czerniak. Zachorowalność na nowotwory jądra jest rzeczywiście mniejsza. Statystycznie rozpoznaje się go u około 1% mężczyzn.

Nowotwory jądra - objawy

photoxpress.com

Badania i praktyka wskazują, że choroba ta dotyka często młodych panów. Często ich wiek mieści się między 20 a 40 rokiem życia. Naukowcy i lekarze starają się w przypadku każdego nowotworu określić, jakie są czynniki, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Okazało się, że w przypadku nowotworów jądra, ryzyko ich wystąpienia wzrasta nawet czterdzieści razy, gdy u danego mężczyzny wykryje się wnętrostwo. Skąd się ono wywodzi?

Warto powiedzieć w tym miejscu kilka słów odnośnie zstępowania jądra. U zarodka dochodzi do wytworzenia jąder w tylnej części jamy brzusznej. Mniej więcej w 7 miesiącu ciąży jądra zstępują z jamy brzusznej poprzez pierścień pachwinowy do moszny. W czasie tej wędrówki jądro czasami zatrzymuje się w obrębie pierścienia pachwinowego lub w kanale pachwinowym. Właśnie taką sytuację nazywamy wnętrostwem. Taka lokalizacja dla jądra jest bardzo niekorzystna i zaburza jego właściwą pracę, dlatego wnętrostwo powinno być leczone chirurgicznie w dzieciństwie.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu jądra są inne nowotwory, które wcześniej były wykryte u pacjenta. Również dysgenezja gonad jest nieprawidłowością zwiększającą prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór jądra.

Najczęściej nowotwory jądra wywodzą się z komórek rozrodczych. W pacjentów między 20 a 30 rokiem życia w większości przypadków diagnozowane są tzw. nienasieniaki. Jest to określenie patomorfologiczne. W tej grupie wyróżnia się raki zarodkowe, kosmówczaki, potworniaki. Natomiast u starszych mężczyzn częściej diagnozowane są nasieniaki.

Co można powiedzieć o objawach, które dają nowotwory jądra?

O symptomach nie można się zbytnio rozpisać. Mężczyźni zazwyczaj zgłaszają się do lekarza, gdy jedno jądro staje się większe niż drugie. Często panowie podają, że obserwują, iż od dłuższego czasu jedno jądro staje się coraz większe. Sporadycznie spotykane są przypadki, gdy nowotwór jądra dotyczy obu jąder. Warto dodać, że zwiększonej wielkości jądra nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe. Lekarz badając pacjenta może zauważyć, że skóra moszny jest nieco zaczerwieniona. W diagnostyce nowotworów jądra pomocne są markery biochemiczne. I tak dla przykładu – beta-hCG często koreluje z występowaniem nasieniaka jądra, zaś AFP z nieniasieniakiem jądra.

Uważa się, że ponad 95% nowotworów jądra wykazuje cechy złośliwości. Mogą one dawać przerzuty do wielu narządów, przede wszystkim do lokalnych węzłów chłonnych, płuc, kości. Pozytywna informacja wiąże się z reakcją nowotworów na leczenie. Wcześnie wykryte, dobrze się leczą, a rokowanie dla pacjentów jest pomyślne.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =