Objawy zapalenia ucha u dziecka

Choroby    
ocena

U dzieci najczęściej dochodzi do zapalenia ucha środkowego. Choroba daje przykre objawy. Dzieci w wieku szkolnym lub maluchy w przedszkolu potrafią mniej lub bardziej trafnie scharakteryzować, co je boli i gdzie. Zapalenie ucha u niemowląt rodzice mogą podejrzewać obserwując charakterystyczne zachowanie się dziecka.

Objawy zapalenia ucha u dziecka

sxc.hu

Zapalenie ucha środkowego u dzieci może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zdecydowanie bardziej bolesne jest to pierwsze, choć zdarza się, że chorobie nie towarzyszą żadne specyficzne objawy, a o tym, że doszło do infekcji ucha może świadczyć jedynie wydzielina, która może pojawić się po kilku dniach choroby.

Schorzeniu w formie ostrej towarzyszą najczęściej następujące objawy:
- ból ucha - przeważnie nasila się nocą. Dzieci kilkuletnie potrafią ten ból zlokalizować i określić (przeważnie jako uwieranie lub gniecenie). Niemowlęta przeważnie sygnalizują dolegliwość pocieraniem główki o poduszkę lub dotykaniem, pocieraniem bolesnej okolicy; mogą też pociągać się za chore ucho. Sygnałem alarmowym może być też płacz podczas karmienia - co może sugerować, że dziecko odczuwa ból w czasie czynności ssania
- gorączka - przeważnie wysoka, sięgająca nawet 40ºCelsjusza. Czasem może to być jedynie stan podgorączkowy lub temperatura niezbyt wysoka
- rozdrażnienie
- senność
- płaczliwość
- nudności, wymioty
- niechęć do jedzenia
- szum w uszach i upośledzenie słuchu - objawy te dotyczą dzieci nieco starszych.
- wyciek z ucha - może pojawić się po kilku dniach od rozpoczęcia się choroby. Jeśli zapalenie ucha środkowego przebiegało praktycznie bezobjawowo, wyciek może być jedynym objawem informującym o przebyciu choroby lub też potwierdzeniem wystąpienia schorzenia, kiedy objawy były nieswoiste.

objawy zapalenia uchaphotoxpress.com

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego jest przeważnie następstwem nieleczonego lub niedoleczonego stadium ostrego, ale może być także skutkiem alergii lub nawracających, częstych ostrych zapaleń ucha. Może ono objawiać się uczuciem zapchania ucha i upośledzeniem słuchu.

Co robicie, gdy zaobserwujecie u dziecka niepokojące objawy wskazujące na chorobę?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =